Avrupalı parlamenterlerden Başbakan Davutoğlu'na mektup

Avrupalı parlamenterlerden Başbakan Davutoğlu'na mektup
Avrupalı parlamenterlerden Başbakan Davutoğlu'na mektup
Avrupa Parlamentosu'ndaki farklı siyasi gruplara mensup 50'yi aşkın vekil, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gönderdikleri mektupta, 'Geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan gösteride güvenlik önlemleri alınmadığı yönündeki haberlerden dolayı üzüntü duyuyoruz. Eylemcilerin savunmasızlığının daha ciddi bir şekilde göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyoruz. Mevcut riskleri değerlendiren önleyici faaliyetler daha ivedilikle yapılabilirdi' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Avrupa Parlamentosu'ndaki farklı siyasi gruplara mensup 50'yi aşkın vekil, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gönderdikleri ortak mektupta, Ankara 'daki kanlı terör saldırısına ilişkin çağrıda bulundu. Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı'ndan İspanyol parlamenter Ernest Maragall öncülüğündeki vekillerin mektubunda, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi.

"Bu saldırının, şiddetin her türüne karşı çıkmak amacıyla barışçıl bir gösteri yapmakta olan sivilleri hedef almış olması dehşet vericidir" denilen mektupta, " Türkiye 'de şiddetin giderek artmasından dolayı derin endişe duyuyor ve temel bir insan hakkı olan barışçıl protesto hakkını kullanan masum sivil halka karşı yapılan saldırıları kınıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Ankara katliamında ölenlerin yakınlarına aylık 820 lira

Mektup şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan gösteride güvenlik önlemleri alınmadığı yönündeki haberlerden dolayı üzüntü duyuyoruz. Eylemcilerin savunmasızlığının daha ciddi bir şekilde göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyoruz. Mevcut riskleri değerlendiren önleyici faaliyetler daha ivedilikle yapılabilirdi."

Ankara katliamıyla ilgili yayın yasağına itiraz

HABER ALMA HAKKI

Mektupta, "Saldırılardan bu yana Türkiye genelinde gerçekleşen eylemlerden de anlaşıldığı üzere, Türkiye ve uluslararası kamuoyu genel seçimlere haftalar kala gerçekleştirilmiş olan bu terör saldırısı konusundaki sorulara yanıt istemektedir. Bu nedenle, bu korkunç terör saldırısı hakkında Türkiye halkına adalet sağlayacak kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma açılması çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Terör saldırılarından sonraki "sosyal medya karartmasını" da kınayan Avrupalı parlamenterler, "Türk hükümetinin her tür medya sansürünü sona erdirmesini talep ediyoruz. Haber alma hakkı temel bir haktır ve Türkiye halkı bu haktan hiçbir zaman mahrum edilmemelidir" ifadesini kullandı.

Financial Times: Avrupa Birliği Erdoğan'ı siyasi hediyelere boğacak

SEÇİMLERLE İLGİLİ ÇAĞRI

"Türkiye hükümetinin Kürt barış sürecinin yeniden hayata geçirilmesine odaklanması gerektiği konusunda ısrarcıyız. Tüm bölgenin istikrarı Türkiye’nin şimdiye kadar sunmuş olduğu ve bundan sonra da sağlamlaştırmayı amaçlaması gereken, demokrasi örneğine bağlı" denilen mektup şöyle sonlandı:

"Son olarak, Türkiye hükümetini, 1 Kasım seçimlerinde, bütün katılanlar ve vatandaşlar için tüm ülke çapında güvenli ve adil bir ortam sağlamaya davet ediyoruz. Demokrasinin temel prensiplerinin garanti altına alınmasında Türkiye'nin tüm yurttaşlarının güvenlik ve temel haklarının sağlanması büyük önem taşımaktadır." (Hürriyet) 

HDP'den @DrBereday açıklaması

Demirtaş'ın toplantısı suikast ihbarı nedeniyle iptal edilmiş