Avukatı Breivik'in 'deli olmadığını' kanıtlamaya çalışıyor

Avukatı Breivik'in 'deli olmadığını' kanıtlamaya çalışıyor
Avukatı Breivik'in 'deli olmadığını' kanıtlamaya çalışıyor
Norveç'te 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'in avukatı, müvekkilinin akli dengesinin yerinde olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

OSLO - Norveç'te geçen temmuz ayında düzenlediği saldırılarda 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'in avukatı, müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığı iddialarını çürütebilmek için bir Müslüman din adamıyla İslam karşıtı bir blog yazarını tanık olarak çağıracak.

Breivik'in avukatı Geir Lippestad, amacının Breivik'in akli dengesinin yerinde olduğunu ve onun dünya görüşünü paylaşan başkaları da bulunduğunu ispat etmek olduğunu söyledi.

Lippestad, resmi yayın kuruluşu NRK'ya yaptığı açıklamada, hem aşırı sağ görüşlere sahip hem de İslami çevreden tanıklar çağırmak istediklerini belirtti.

Avukat, tanıkların, ölüm tehditleri yüzünden Norveç'te 5 yıla mahkum olan Molla Krekar ve tanınmış İslam karşıtı blog yazarı Fjördman olduğunu ifade etti.

Breivik, 22 Temmuz'da yaptığı saldırıların suç olmadığını, bu saldırıların İslam karşıtı devrimin bir parçası olduğunu iddia ediyor. Breivik'in duruşması 16 Nisan'da başlayacak. (aa)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Norveç

  ,

  İslam

  ,

  Oslo

  ,

  blog

  ,

  Yayın

  ,

  İddia

  ,

  Avukat

  ,

  suç

  ,

  mahkum

  ,

  Resmi