Avustralya, bebekler için özür dileyecek

Avustralya, bebekler için özür dileyecek
Avustralya, bebekler için özür dileyecek
Avustralya, savaş dönemi sonrasında annelerinden zorla alınarak evlatlık verilen bebekler için özür dilemeye hazırlanıyor.

 SYDNEY - Adalet Bakanı Nicola Roxon, Başbakan Julia Gillard'ın, 1951-1975 arasında, genellikle genç ve bekar annelerden devlet veya kilise kanalıyla zorla alınan ve evlatlık verilen bebekler için 21 Mart'ta, meclis kürsüsünden özür dileyeceğini açıkladı.

Roxon, yaşananlardan üzüntü duyduklarını belirterek, acıları biraz da olsa azaltmak istediklerini söyledi.

225 BİN BEBEK ANNESİNDEN ZORLA ALINMIŞ
Meclisin mart ayında başlattığı soruşturmada, toplamda 225 bin bebeğin annesinden zorla alındığı ortaya çıkmış ve meclis söz konusu annelere tazminat ödemeyi kararlaştırmıştı.

DİNİ GEREKÇELER YÜZÜNDEN
Avustralya 'da bekar annelerin bebekleri 1951-1975 arasında, dini gerekçeler yüzünden kilise kanalıyla annelerin elinden zorla alınmıştı.

Annelerinden alınan bebekler, ya kiliseye bağlı dini eğitim kurumlarına gönderilmiş ya da yakın çevredeki evli çiftlere evlatlık olarak verilmişti.

Bekar annelere henüz hamileyken zorla imzalatılan belgelerle de annenin bebeği hakkında herhangi bir bilgiye ulaşması engellenmişti.

2008'de de ülkenin 26. Başbakanı Kevin Rudd, Avustralya adına, acı ve kayıplara neden olan geçmişteki uygulamalardan dolayı ülkenin yerlileri Aborjinler'den özür dilemişti.

aa


  ETİKETLER:

  Avustralya

  ,

  Kilise

  ,

  adalet

  ,

  eğitim

  ,

  genç