Avustralya: Esad çözümün parçası

Avustralya: Esad çözümün parçası
Avustralya: Esad çözümün parçası
Suriye'de barış sağlanması için Devlet Başkanı Beşşar Esad'la masaya oturulması gerektiğini savunan ülkeler arasına Avustralya da katıldı.

RADİKAL - Avustralya'nın yeni hükümeti, Suriye politikasında değişiklik mesajı verdi. Yeni Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Suriye'de en makul çözümün, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın da dahil olacağı bir ulusal birlik hükümeti kurulması olduğunu düşünenlerin sayısının arttığını belirtti. Bakan, "Weekend Australien" gazetesine yaptığı açıklamada, BM buluşmasında giderek daha fazla ülkenin bu görüşü paylaştığını fark ettiğini belirtti.

Avustralya, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonda yer alan ülkelerden biri. Almanya Şansölyesi Angela Merkel de kısa bir süre önce Esad ile diyalog kurulması gerektiğini söylemişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Esad'lı geçiş dönemi olabilir" demişti.

Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir

Rusya uzun bir süredir Esad'ın da Suriye'deki barış görüşmelerine dahil edilmesi gerektiğini savunuyordu. Ancak Batılı ülkeler bunu reddediyordu.

Ruhani: Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti

Putin: Suriye ordusuyla savaşanlar muhalif değil, terörist