Avustralya, tarihinin en büyük ihracatını yapacak

Avustralya, tarihinin en büyük ihracatını yapacak
Avustralya, tarihinin en büyük ihracatını yapacak
Avustralya, Çin'e 20 yıl boyunca kömür ihraç etmek üzere anlaşma imzaladı

.Avustrayalı madencilik şirketi Resourcehouse, Çinli enerji santrallerine 20 yıl boyunca kömür sağlanmasını öngören 60 milyar dolarlık anlaşmaya imza attığını açıkladı. Sözleşme uyarınca, 2014'ten itibaren Çin'e yılda 3 milyar dolar tutarında 30 milyon ton kömür ihracatı yapacak. Şirketin yönetim kurulu başkanı Clive Balmer, Queensland Eyaleti'nde bulunan büyük bir havzadan çıkarılan kömürün Çin Enerji Yatırım Kurumu'na (CPI) satılacağını belirterek, anlaşmayı Avustralya'nın bugüne kadar yaptığı en büyük ihracat sözleşmesi olarak niteledi.

Anlaşma kapsamında işletilmesi öngörülen Galilee kömür havzasında yapılacak altyapı yatırımrımlarının finansmanının büyük kısmının Çin'den sağlanacağı bildirildi. Resourcehouse, Çin Eximbank'ının proje için gerekli 8 milyar dolarlık yatırımın 5.6 milyar dolarlık kısmını finanse edeceğini bildirirken, projenin 6 bin kişiye iş olanağı sağlayacağını belirtti.

Şanghay Daily gazetesi ithal edilen kömürün Çin'in doğu, kuzey ve orta bölgelerinde bulunan pek çok termik enerji santralinde elektrik üretimi için kullanılacağını yazdı.

Çin, geçen yıl yurt dışından satın aldığı petrol, bakır, demir cevheri gibi madenler için 32 milyar dolar harcadı. Uzmanlar, Çin'in enerji ve hammadde ihtiyacına işaret ederek, yeraltı kaynaklarına olan ilgisinin artarak devam edeceğini kaydediyor. Çinli şirketlerin geçen yıl Avustralya’daki çinko madenlerinden Nijerya’daki petrol kaynaklarına, Şili’deki bakır yataklarından Moğolistan’daki kömür madenlerine kadar uzanan yelpazede fiyatı düşen pek çok madeni satın aldığının altı çiziliyor.