Avustralya'da 'baş kesme' gözaltısı

Avustralya'da 'baş kesme' gözaltısı
Avustralya'da 'baş kesme' gözaltısı
Avustralyalı yetkililer, Sydney kentinde rehin alacakları bir kişinin başını halkın önünde kesme planları yaptıkları öne sürülen iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Ülkede geçen yıldan bu yana terör alarmı 'yüksek' seviyede.

RADİKAL - Avustralya'nın Sydney kentinde rehin alacakları bir kişinin başını halkın önünde kesme planları yaptıkları öne sürülen Ömer Al-Kutobi (24) ve Muhammed Kiad'ın (25) gözaltına alındığı açıklandı. Zanlılar bugün mahkemeye çıkarıldı. Terörle mücadele ekiplerinin bu kişilere ait bir avcı bıçağıyla bir bayrak ve diğer malzemelere el koyduğu belirtildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Avustralya geçen yıldan bu yana saldırı olasılığına karşı üst düzeyde alarmda. Aralık'ta Sydney'deki bir kafede rehin alınan 18 kişiden 2'si ölmüştü. İran asıllı Man Harun Monis adlı saldırgan da operasyon sırasında öldürülmüştü.

Birleşik Arap Emirlikleri IŞİD'i bombaladı


TERÖR ALARMI 'YÜKSEK' SEVİYEYE ÇIKARILMIŞTI

BBC Sydney muhabiri Jon Donnison, polisin daha önce de baş kesme eylemi planladıklarından şüphelenilen bazı kişileri gözaltına aldığını aktarıyor. Eylül 'de Sydney'nin merkezinde bir kişiyi rehin alıp üzerine IŞİD bayrağı geçirdikten sonra öldürmeyi planladığı öne sürülen bir kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltıların aynı ay içinde terörle mücadele ekiplerinin düzenlediği baskınlarla bağlantılı olduğu açıklanmıştı. Polis, Sydney ve Brisbane'deki baskınlarla Avustralya'da düzenlenecek saldırıları engellediğini söylüyor.

Deso Dogg ABD'de terör listesine eklendi


Aralık'ta Avustralya tarihinde alarm seviyesinin ilk kez "yüksek" seviyeye çıkarılmasından bu yana toplam 11 kişi hakkında saldırı planladıkları iddiasıyla dava açıldığı belirtiliyor. Baskınlarda hedef alınan kişilerin terör örgütü IŞİD'le bağlantısı olduğu iddia ediliyor. Bu kişilerin IŞİD'in saflarında savaşacak kişilere yardım ettiği öne sürülüyor.

Hollande, PYD'yi Elysee'de ağırladı

IŞİD'in rehin tuttuğu Mueller'ın öldüğü açıklandı

IŞİD, John Cantlie'nin yeni videosunu yayınladı