Avustralya'da davullu-zurnalı başkanlık kutlaması

Avustralya'da davullu-zurnalı başkanlık kutlaması
Avustralya'da davullu-zurnalı başkanlık kutlaması
Ülkenin tek Türk kökenli belediye başkanı, seçilmesini davul zurna eşliğinde, halaylarla kutladı

MELBOURNE - Avustralya;nın tek Türk kökenli Belediye Başkanı Öztürk Yıldız, seçilmesini davul-zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

Victoria eyaletinde 27 Ekim Pazar günü yapılan belediye seçimlerinde, Melbourne;un Moreland Belediyesi meclis üyeliğine, seçim bölgesinde en yüksek oyu alarak yeniden seçilen Öztürk Yıldız, belediye meclis üyelerinin oylarıyla belediye başkanlığına seçilince, evinde davul-zurna eşliğinde halay çekerek kutlama yaptı.

Kutlamaya Melbourne Muavin Konsolosu Vahit Özdemir, işadamları, Yıldız'ın ailesi ve seçim kampanyasına destek verenler katıldı. AA mikrofonlarına konuşan Öztürk Yıldız, yoğun bir seçim kampanyasının ardından gelen başkanlık için son derece mutlu olduğunu belirterek, yaklaşık 50 projesi olduğunu ve bunları bir bir bitireceğini ifade etti.

“Böyle bir yerde, Avustralya’da sokağı kapatabilmemiz çok güzel bir şey en güzel kutlama bu diyebilirim, seçim günü bana yardımcı olan arkadaşların hepsinin burada olması ve benim evin önünde halay çekilebilmesi mutluluk verici bir şey’ diyen Yıldız, kutlamaları, “Aslında bu Türkiye ’nin kültürünü kutlamaktır. Tamam, ben burada doğdum burada büyüdüm ama sonuçta Türküm, Türk Kültürünü böyle bir ülkede kutlayabilmek rahatça bir halayımızı çekebilmek ne mutlu bizim için şeklinde değerlendirdi.

Öztürk'ün babası Musa Öztürk ve annesi Dudu Yıldız da, oğullarının belediye başkanı seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kutlamalara Öztürk'ün Avustralyalı komşuları da katıldı.

BAŞKAN BİR YILLIĞINA SEÇİLİYOR
Avustralya;daki yerel seçim sisteminde, büyükşehir belediye başkanları hariç, seçmenler belediye başkanlarını doğrudan seçmek yerine, önce meclisi üyelerini seçiyor, seçilen belediye meclis üyeleri de kendi aralarında yaptıkları oylama ile meclis üyesi arkadaşları arasından birisini bir yıllığına belediye başkanı seçiyor.

Başkanlık seçimi her yıl tekrarlanıyor ancak bir meclis üyesi yeterli oyu alması durumunda bir kez daha seçilebiliyor.

Moreland Belediye Başkanı seçilen Öztürk Yıldız, bir önceki dönem de yine bir yıllığına belediye başkanı seçilmişti.

aa