Avustralyalı senatörden tartışılacak 'Aylan' yorumu

Avustralyalı senatörden tartışılacak 'Aylan' yorumu
Avustralyalı senatörden tartışılacak 'Aylan' yorumu
Bodrum kıyılarına vuran cansız bedeninin görüntüsü dünyayı sarsan üç yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi hakkında Avustralyalı Senatör Cory Bernardi'nin yaptığı açıklamalar tepki çekti.

Bodrum kıyılarına vuran cansız bedeninin görüntüsü dünyayı sarsan üç yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi  ve mültecilerle ilgili Avustralya Parlamentosu'nda konuşan Liberal Parti 'den Senatör Cory Bernardi, parlamentoda yaptığı konuşmada, başta Yeşiller lideri Richard Di Natale olmak üzere, Avustralya'nın daha fazla mülteci kabul etmesi gerektiğini savunan siyasetçileri, Aylan'ın fotoğrafı üzerinden duygu sömürüsü yapmakla suçladı. Hürriyet'te yer alan habere göre Avrupa 'ya gelen birçok Suriyeli mülteciyi "fırsatçı" olarak tanımlayan Bernardi, "Bu korkunç görüntünün Suriye ya da Irak'ta son günlerde yaşanan olayların sonucu olmadığı bir gerçek. Bu çocuk ve ailesi üç yıldır Türkiye 'de yaşıyordu" dedi.

Avustralyalı senatör, baba Abdullah Kurdi'nin Batı'da daha iyi diş tedavisi görebilmek için ailesinin hayatını riske attığını öne sürdü.Bernardi, "Çocuğun babasının insan kaçakçılarına ödediği para Kanada'dan gönderilmiş. Baba da onları bu tekneye bindirdi ki, kendisi daha iyi diş tedavisi görebilsin" iddiasında bulundu. Bernardi, "Türkiye'de korku içinde değillerdi. Zulüm görmüyorlardı. Tehlike altında da değillerdi" diye konuştu.

"ONDAN DA BU BEKLENİRDİ"
Bernardi'nin sözleri Avustralyalı diğer siyasetçilerin tepkisine neden oldu.İşçi Partisi'nden Anthony Albanese, "Bu açıklamalar, parlamentomuz için bir utanç kaynağı" dedi. Queensland Milletvekili Ewen Jones ise Bernardi'nin sözlerinin kendisini şaşırtmadığını ifade etti. Jones, "Zaten Cory gibi bir insandan ne bekleyebilirsiniz ki" dedi.