Avustralya'nın yeni başbakanı Turnbull olacak

Avustralya'nın yeni başbakanı Turnbull olacak
Avustralya'nın yeni başbakanı Turnbull olacak
Avustralya Başbakanı Tony Abbott'ın liderliğini kaybettiği Liberal Parti içindeki oylamada seçilen Malcolm Turnbull, Avustralya'nın yeni başbakanı olacak.

RADİKAL - Avustralya'da 7 Eylül 2013 tarihinde düzenlenen genel seçimde muhafazakar Liberal Parti 'yi iktidara taşıyan Tony Abbott, parti içi oylamada Federal İletişim Bakanı Malcolm Turnbull'un gerisinde kalarak hem parti liderliğini hem de başbakanlık koltuğunu kaybetti. Liberal Parti salonunda yapılan liderlik oylamasında, Turnbull oyların 54'ünü, Abbott ise 44'ünü aldı.

Avustralya'nın 29'uncu başbakanı olacak Malcolm Turnbull'un, en geç yarın Avustralya Genel Valisi'nin huzurunda yemin ederek görevi devralması bekleniyor. Liberal Parti'nin, ülkeyi kutuplaştırmakla suçlanan ve yaptığı gaflar nedeniyle eleştirilen Abbott'ın yerine daha ılımlı bir liderle yola devam etmek, böylece halkın iktidara desteğini geri kazanmak istediği belirtiliyor.

MALCOLM TURNBULL KİMDİR? 

Evli ve iki çocuk babası olan Malcolm Turnbull, 24 Ekim 1954'te Sydney'de dünyaya geldi. Sydney Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Turnbull, Abbott hükümetinde iki senedir Federal İletişim Bakanlığı görevini yürütüyordu.

Deneyimli siyasetçi Turnbull, 2007 yılında Federal Çevre Bakanlığı, 2008-2009 yıllarında da Liberal Partiliderliği görevlerinde bulundu. (AA)