Avusturya kemerleri sıkıyor

Avusturya'da hükümet ortakları SPÖ (Sosyal Demokrat Parti) ve ÖVP (Halk Partisi) kemer sıkma politiksında anlaştı.

İhsan EKİCİ


VİYANA- Hazırlanan 2011-2014 ekonomik programı uyarınca Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Maliye Bakanı olan Joseph Pröll kabinede bulunan bakanlardan 3 yıl içerisinde 1.7 milyar euro 'luk tasarruf istedi. 2011 yılının ilk ayında yürürlüğe sokulması düşünülen tasarrufun ilk olarak otoban vergilerine (Vignette) zam yapılması öngörülüyor. Hükümetin hazırladığı ‘acı reçete'de şunlar yer aldı:

- Tarım Teşviklerine Tırpan: Avusturya'nın tamamında önümüzdeki 3 yıl içerisinde tarım üreticilerine verilmesi planlanan 2.2 Milyar euro'luk teşvikten yüzde 10-15 arası kesinti yapılması planlanıyor. Bu oran 3 yıl için 220-330 euro'luk tasarruf anlamına geliyor.

- Otoban ücretlerine zam (Vignette): 2011 yılı itibariyle otoban harçlarına yüzde 10'a varan zam yapılacak.

- Kültür - Sanat: Salzburg ve Bregenz'de her yıl düzenlenen festivallerin bütçesinden kısıntıya gidilmesi gündemde. Kültür-Sanat sahasında yapılması gereken tasarruflardan bir diğeri Opera-Tiyatro biletlerine yapılacak arttırımlar. Halen Opera ve Tiyatrolar yüzde 50 oranında devlet tarafından finanse ediliyor ve bilet satışından elde edilen gelir bu yapıların masrafının ancak bir bölününü karşılayabiliyor. Tasarı uyarınca Tiyatro ve Opera biletlerinin 2011 yılı itibariyle ihtiyacı karşılayacak seviyede zamlanması planlanıyor.

- İşsizlerin Eğitimine Fren: İş ve İşçi Bulma Kurumu (AMS) tarafından işsizlere sunulan eğitim kurları hizmetinde yıllık 100 milyon euro'luk kısıntıya gidilmesi tasarlanıyor.

- Erken Emeklilik hayal mi oluyor?: Erken emeklilik şartları zorlaştırılarak erken emekliliğin ekonomiye getirdiği yüklerin azaltılması tasarlanıyor.

- Aile Yardımı: Geçen yıl yürürlüğe konulan 13'üncü Familienbeihilfe adlı aile yardımları 2011 yılının başlarından itibaren tarihe karışabilecek.

- Eğitimde Tasarruf: Öğretmenlere ödenen ekstralarda kısıntıya gidilmesi, özellikle eğitim sektöründeki mesainin kısaltılması gündemde. Bir diğer tasarı ise yüksek öğrenim burslarında yapılması gereken yeni düzenleme. Bu düzenleme uyarınca öğrencilerin burs almaları için daha fazla gerekliliği yerine getirmeleri gerekiyor.

- Emekli maaşları: Son dönemde artan enflasyonla birlikte gündeme gelen emekli maaşlarındaki yıllık artışın 2011 yılı itibariyle programdan çıkartılması planlanıyor.(dha)


    ETİKETLER:

    Euro