Avusturya Suriye'yi uyardı

Avusturya Suriye'yi uyardı
Avusturya Suriye'yi uyardı

Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger Suriye'yi sınır provokasyonları için uyardı.

Avusturya Suriye'nin "Türkiye'nin toprak bütünlüğüne yönelik kasıtlı provaksyonlarının kabul edilemeyeceğini" belirterek, "Bu provokasyonların bölgede önlenemeyecek bir yangına neden olabileceğini" bildirdi.

Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Suriye 'nin " Türkiye 'nin toprak bütünlüğüne yönelik kasıtlı provaksyonlarının kabul edilemeyeceğini" belirterek, "Bu provokasyonların bölgede önlenemeyecek bir yangına neden olabileceğini" bildirdi.

Spindelegger, yazılı açıklamasında, Suriye'nin Viyana Büyükelçisi Bassam Sabbagh'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını ve kendisine "Suriye yönetiminden istekleri içeren bir katalog verildiğini" belirterek, "Suriye yönetiminin neden olduğu insan hakları ihlalleri ve Türkiye'nin toprak bütünlüğüne yönelik kasıtlı provokasyonların şiddetle kınandığını" kaydetti.

Avusturya'nın Suriye yönetiminden beklentilerini içeren "somut bir kataloğun" büyükelçi Sabbagh'a verildiği ifade edilen açıklamada, Suriye yönetimine, "vakit geçirmeden uluslararası insan hakları örgütleri ile Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin ülkede faaliyet göstermelerine olanak tanıması" çağrısının yinelendiği bildirildi.

Açıklamada, Suriye Büyükelçisi'ne ayrıca, Pekin ve Moskova'da yaptığı görüşmelerden döndükten sonra başkent Şam'da kendisinden bir daha haber alınamayan muhalif lider Abdel Aziz Al-Kaya'nın derhal serbest bırakılmasının istendiği de aktarıldı. (aa)