Avusturya ve Almanya sığınmacılara kapılarını açtı

Avusturya ve Almanya sığınmacılara kapılarını açtı
Avusturya ve Almanya sığınmacılara kapılarını açtı
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de trenlere binmelerine izin verilmeyen sığınmacılar Avusturya sınırına doğru yürüyerek çıktıkları yolda hedefine ulaştı. Avusturya'dan özel bir tren seferiyle yola çıkan yaklaşık 450 kişilik mülteci kafilesinin cumartesi günü öğle saatlerinde Münih'e ulaştığı bildirildi. Avusturya ve Almanya'nın dün gece sınırlarını açma kararı almasıyla mülteciler büyük mutluluk yaşadı.

RADİKAL- Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de trenlere binmelerine izin verilmeyen sığınmacılar Avusturya sınırına doğru yürüyerek çıktıkları yolda hedefine ulaştı. Avusturya'dan özel bir tren seferiyle yola çıkan yaklaşık 450 kişilik mülteci kafilesinin cumartesi günü öğle saatlerinde Münih'e ulaştığı bildirildi. Avusturya ve Almanya'nın dün gece sınırlarını açma kararı almasıyla mülteciler büyük mutluluk yaşadı.
Birleşmiş Milletler'in açıkladığı rakamlara göre sadece bu sene 366 bin 402 mülteci Avrupa 'ya deniz yoluyla geçiş yaparken umut yolculuğuna çıkan 2 bin 800 kişi boğularak yaşamını yitirdi.

Aylan'ın fotoğrafı ile ırkçı paylaşım...

Tüm dünyanın giderek artan mülteci krizine odaklanmasına neden olan olay ise 3 yaşındaki Suriyeli Aylan'ın cansız bedeninin Bodrum'da karaya vurması oldu. Aylan'ın fotoğrafı tüm dünyada konunun gündeme gelmesine ve mülteci krizi konusunda kamuoyunda farkındalık oluşmasına neden oldu.

Olayın ardından çeşitli ülkelerde kampanyalar yapıldı. Sığınmacıların ülkelerine alınmasını isteyen gruplar protesto gösterileri düzenledi. Tepkilere kayıtsız kalamayan Batılı ülkeler birer birer harekete geçmeye başladı.AVUSTURYA VE ALMANYA KAPILARINI AÇTI
Günlerdir Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bekletilen ve dün isyan ederek yaya olarak yola çıkan binlerce mülteci, yolculuklarının 30'uncu kilometresinde kendilerine sağlanan otobüslerle cumartesi günü sabah saatlerinde Avusturya sınırını geçmişti. Buradan Viyana'ya götürülen mültecileri yardım kuruluşları ve gönüllüler karşıladı. Çorba ve çay ikram edilen göçmenler daha sonra trenlerle Almanya'ya gönderildi.;

Yetkililer, hafta sonu Almanya'ya gelecek mülteci sayısının 5 bin ila 10 bin civarında olacağını tahmin ediyor. Avusturya İçişleri Bakanlığı 6 bin 500 sığınmacının ülkeye giriş yaptığını, bunlardan 2 bin 200'ünün Almanya'ya hareket ettiğini açıkladı.

Sığınmacılar, trenlerle Almanya'nın Münih kentine gönderiliyor. Günlerdir Budapeşte'deki tren istasyonunda bekletilen bazı sığınmacılar, polisin engellemesi nedeniyle Avusturya'ya doğru yürüyüşe geçmişti. Avusturya Başbakanı Werner Faymann, yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştüğünü ve Budapeşte'deki sığınmacıların Avusturya üzerinden Almanya'ya geçişlerine izin vereceklerini duyurmuştu. Kaynak: (Hurriyet.com.tr)