Aylan'ın babası: Erdoğan vatandaşlık teklif etti ama kabul etmeyeceğim

Aylan'ın babası: Erdoğan vatandaşlık teklif etti ama kabul etmeyeceğim
Aylan'ın babası: Erdoğan vatandaşlık teklif etti ama kabul etmeyeceğim
Bodrum'da geçen hafta cesedi sahile vuran Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı teklif ettiğini söyledi. Kurdi, "Onur duydum. Ama teklifi şimdi kabul etmeyeceğim" dedi.

RADİKAL – İnternet üzerinden yayın yapan, Londra merkezli Al-Araby Al-Jadeed gazetesinin haberine göre, Bodrum sahiline vuran cansız bedeninin fotoğrafı tüm dünyayı şoka uğratan Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, bir Mısır televizyonuna “Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Normalde kabul ederdim. Çünkü Türk hükümeti bana hiç kimsenin yapmadığını yaptı. Onur duydum. Ama teklifi şimdi kabul etmeyeceğim” dedi.

BBC Türkçe servisinin aktardığı habere göre Kurdi şöyle konuştu:

"Türk hükümeti, cenaze masraflarında bana gerçekten çok yardımda bulundu. Cenazelerin Kobani’ye nakli için büyük uçak tahsis ettiler. Kobani Bodrum’dan çok uzak.”

Kurdi, aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden üst düzey bir yetkili dahil çok sayıda siyasetçinin kendisine başsağlığı dilediğini belirtti.

Abdullah Kurdi, bir Kuveytli yetkili ve Mısırlılar dışında hiçbir Arap yetkilinin kendisiyle konuşmadığını belirterek, “ Batı umurumda değil. Arap ülkelerinin sesini duymak isterdim” dedi.

KANADA'NIN TEKLİFİNİ DE REDDETMİŞTİ

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmeye çalışan Kurdi ailesinin bindiği lastik bot devrilmiş, 3 yaşındaki Aylan’la birlikte beş yaşındaki abisi ve annesi de boğulmuştu.

Aylan’ın Bodrum’da sahile vuran cesedinin fotoğrafı tüm dünyada büyük yankı yaratmıştı.

Abdullah Kurdi, geçen hafta Kanada Hükümeti’nin vatandaşlık teklifini reddetmişti.

Kanada hükümetinin de haziran ayında sığınma başvurusu yapan Kurdi ailesini reddettiği ortaya çıkmıştı.