Aylan'ın fotoğrafı gibi tarihine geçen ve unutulmayan fotoğraflar

Aylan'ın fotoğrafı gibi tarihine geçen ve unutulmayan fotoğraflar
Aylan'ın fotoğrafı gibi tarihine geçen ve unutulmayan fotoğraflar
Almanya'da en çok okunan gazetelerin başında gelen Bild, bugünkü baskısında DHA muhabiri Nilüfer Demir'in Bodrum sahiline vuran üç yaşındaki Aylan Kurdi'nin cansız bedenini görüntülediği tarihi fotoğrafı iki sayfada bastı ve "Sadece bir fotoğraf dünyayı değiştirebilir mi?" manşetini attı. Haberde dünya gazetecilik tarihine geçen ve unutulmayan diğer fotoğraflar da yer aldı.

Almanya’da en çok okunan gazetelerin başında gelen Bild, bugünkü baskısında DHA muhabiri Nilüfer Demir’in Bodrum sahiline vuran üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin cansız bedenini görüntülediği tarihi fotoğrafı iki sayfada bastı ve "Sadece bir fotoğraf dünyayı değiştirebilir mi?" manşetini attı. Haberde dünya gazetecilik tarihine geçen ve unutulmayan diğer fotoğraflar da yer aldı.

Bild gazetesinin haberinde savaş, felaket, kriz anlarında böyle fotoğrafların dünyayı değiştirdiğine dikkat çekildi.

Dünya basınına manşet olan DHA fotoğrafı başta Almanlar olmakla birlikte milyonlarca insanı yardımlaşmaya ve mültecilere destek olmaya teşvik etti.

İşte Bild’in hatırlattığı o kareler:

1970 yılında dönemin Almanya Başbakanı Willy Brandt Polonya’nın başkenti Varşova’da, İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce Yahudi'nin ölüm kamplarında götürüldükleri yere dikilen bir anıtın önünde diz çöküp Almanlar adına özür dilerken...

1989 yılında Çin'in başkenti Pekin'deki Tiananmen Meydanı'ndaki öğrenci eylemine ordunun kanlı bir şekilde müdahale ettiği olaylarda, Associated Press muhabiri Jeff Widener tarafından çekilen bu karedeki meçhul protestocu sembol haline gelmişti.

Bir başka Associated Press muhabiri Nick Ut'a Pulitzer Ödülü kazandıran fotoğraf... 1972 yılında Vietnam'da Napalm bombardımanından kaçan çocuklar...

1962'de Berlin Duvarı'nı aşarak Batı Berlin'e geçmeye çalışırken Doğu Alman askerlerince vurulan 18 yaşındaki işçi Peter Fechter'ın taşındığı an... Bu kare, Soğuk Savaş dönemindeki acımasızlığın sembolü olarak hafızalara kazındı.

1993'te Sudan'da Kevin Carter tarafından çekilen bu kare, Güney Afrikalı foto muhabire Nisan 1994'te Pulitzer Ödülü kazandırdı. Ancak peşinde akbaba olan küçük kızı kurtarmak yerine fotoğraf çekmekle suçlanan Carter, ödülü aldıktan yaklaşık üç ay sonra, 33 yaşındayken intihar etti.

 

REAL MADRİD VE BAYERN MÜNİH’TEN 1’ER MİLYON EURO


İspanyol futbol kulübü Real Madrid dün yaptığı basın açıklamasında ülkeye gelecek göçmenler için 1 milyon euro yardım yapacağını duyurdu. Kulüp ayrıca İspanya’ya gelecek olan çocuk ve gençlere spor malzemesi yardımında bulunacağını bildirdi.

Avrupa’nın en zengin kulübü olan Real Madrid’in geçtiğimiz sezon kasasına 660 milyon euro girmişti. Alman Bundesliga kulübü FC Bayern Münih de göçmenler için 1 milyon euro yardımda bulunuyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) göçmenler için bütçesinden 1,8 milyon euro ayırdı.