Aynı binadaki TV şirketi müdürü Charlie Hebdo katliamını anlattı

Aynı binadaki TV şirketi müdürü Charlie Hebdo katliamını anlattı
Aynı binadaki TV şirketi müdürü Charlie Hebdo katliamını anlattı
Charlie Hebdo'nun saldırıya uğrayan ofisi ile aynı binada yer alan TV şirketinin müdürü, İngiliz Independent gazetesine yaşananları anlattı.

RADİKAL - Independent gazetesi bugün sayfalarında, Charlie Hebdo dergisinin saldırıya uğrayan ofisi ile aynı binada yer alan bir TV şirketinin çalışanlarının olayla ilgili tanıklıklarını aktardı. Çarşamba günü Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen saldırıda 12 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Independent'ın konuştuğu şirket yetkilisi Luc Hermann, kendisine aktarılan tanıklıkları anlattı. Haberde özetle şu ifadelere yer verildi:

"Luc Hermann, ofisleri Charlie Hebdo ile aynı binada ve aynı katta yer alan bir televizyon şirketi olan Premiere Lignes'in yetkili müdürü. Dün, ofisinde yaklaşık 30 kişi vardı."

Paris katliamının 18 yaşındaki zanlısı teslim oldu


CHARLIE HEBDO'NUN HEDEF OLDUĞUNU ANLADILAR

Dün gece Paris merkezinde Independent'a konuşan Hermann şunları söyledi: "Muhabirlerimiz ağır ateşi duydu. Binanın saldırı altına olduğunu ve hedefin Charlie Hebdo olduğunu hemen anladılar. Ön kapıyı kapattılar."

Saldırıda Fransa'nın önemli karikatüristleri öldü

Charlie Hebdo'dan IŞİD lideri Bağdadi karikatürü


"Kendileri muhabir. Güvende olduklarını anladıklarında saldırganları görüntülemek ve hikayeyi anlatmak istediler. Saldırganların polis memurlarına ateş açmalarını görüntülemeyi başarabildiler."

'SON DERECE BEKLENMEDİK BİR SALDIRI'

Luc Hermann saldırganların kaçmalarından sonra Charlie Hebdo'nun haber odasına ilk girenin ekibi olduğunu söyledi:

"Üç ya da belki de dört muhabirimiz haber odasına girdi. Tüm gördüklerinin her taraftaki kan ve yaralı insanlar olduğunu söylediler. Yaralı insanlara yardım etmeye başladılar. Bu, onlar için son derece şoke ediciydi. Onları bina dışına çıkartmaya yardımcı oldular ve güvenlik güçleriyle yolda karşılaştılar. Orada 20'den fazla insan yoktu. İş arkadaşlarım için oradaki durumu bana anlatmak zordu."

'Charlie Hebdo'ya ne kadar ihtiyacımız olduğunu geç fark ettik'

Charlie Hebdo saldırısını iki kardeş ve bir lise öğrencisi yaptı


Hermann, "bunun son derece beklenmedik bir saldırı olduğunu" söyledi.

Dünya #JeSuisCharlie diyor


'POLİS SON HAFTALARDA YOKTU'

Şirket yetkilisi, binanın güvenliği konusundaysa şöyle konuştu: "Charlie Hebdo'nun ön kapısının önünde uzun bir süre bir arabada iki polis beklemişti. Polisin görünür bir şekilde varlığı söz konusuydu. Ama son haftalarda yoklardı. Neden orada olmadıkları büyük bir soru."

Leman'dan kardeş dergisi Charlie Hebdo'ya destek