Aynı günde 5 farklı grup eylem yapınca Almanya karıştı

Aynı günde 5 farklı grup eylem yapınca Almanya karıştı
Aynı günde 5 farklı grup eylem yapınca Almanya karıştı
Almanya'nın Wuppertal kentinde, göçmen karşıtı aşırı sağcı grup PEGIDA ve İslamcılar'ın tutuklanmasını protesto eden Selefi gruplar ile Selefi karşıtı hareketlerin de olduğu 5 farklı grup aynı gün eylem yaptı. Kent bir anda karıştı. Polis eylemlere müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Olayların büyümemesi için merkezi yerlerde TOMA'lar bekletildi.

WUPPERTAL -  Wuppertal kentinde PEGIDA hareketi ve Selefiler'in de dahil olduğu beş farklı grup, eş zamanlı gösteriler düzenledi.
Almanya 'nın Wuppertal kentinde İslam ve göçmen karşıtı, "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar"(PEGIDA) hareketi ve Selefiler'in de dahil olduğu beş farklı grup, eş zamanlı gösteriler düzenledi.

Selefiler'in inançları sebebiyle tutuklanan Müslümanlar için dayanışma gösterisi düzenlemesini protesto eden PEGIDA hareketi, karşıt gösteri düzenledi.

PEGIDA eylemi, eylemciler arasından yüzü maskeli bir grubun polise şişe ve maytap atmasının ardından polis tarafından durdurulurken, organizatörler eylemin sona erdiğini açıkladı. Yabancı düşmanlığı içeren sloganların atıldığı gösteriye PEGIDA'nın kurucusu Lutz Bachmann da katıldı.

Kentin farklı yerlerinde gerçekleşen eylemlerde Selefiler'le PEGIDA destekçileri karşı karşıya gelmedi. Ancak Selefiler'in gösteri düzenlediği alanın karşı tarafında Selefiler'i protesto eden bir grupla polis arasında zaman zaman arbede yaşandı. Ayrıca, aynı gün PEGIDA karşıtı eylemler de gerçekleştirilirken, "Selefi Karşıtı Holiganlar" grubu da gösteri düzenledi.

Söz konusu eylemlere kaç kişinin katıldığına ilişkin resmi veriler henüz açıklanmazken, eylemlere katılım beklenenden düşük oldu.

Öte yandan gösterici gruplar arasında şiddet olaylarının yaşanmaması için kentte binden fazla polis görev yaparken, grupların karşı karşıya gelmesini önlemek adına yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kent merkezinin bazı bölümleri trafiğe kapatılırken, Merkez Tren İstasyonu çevresinde Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın (TOMA) bekletildiği görüldü. (AA)