Azerbaycan'da da halk sandık başında

Azerbaycan'da da halk sandık başında
Azerbaycan'da da halk sandık başında
Azerbaycan'da da bugün halk seçim için sandık başında.

RADİKAL - Azerbaycanlı seçmenler 5'inci dönem milletvekili seçimleri için sandık başına gitti. Azerbaycan Parlamentosu'ndaki 125 koltuk için 767 milletvekili adayı yarışıyor.

Azerbaycan seçim heyecanı yaşıyor. Yaklaşık 5 milyon 100 bin seçmen bugün sandık başına gitti. Azerbaycan'da oy verme işlemi Türkiye saatiyle 7'de başladı. Milletvekili seçimlerine 53 ülkeden gözlemciler de katıldı. Azerbaycan'da milletvekili seçimleri 5 yılda bir yapılıyor. Sovyetlerin dağılmasının ardından bağımsızlığını elde eden Azerbaycanlılar, Milli Meclis üyelerini belirlemek için 5. kez sandık başına gidiyor. Azerbaycan Merkezi Seçim Komitesi'nden (MSK) yapılan açıklamada, seçimlerin 08.00 itibarıyla resmen başladığı belirtildi. MSK'tan yapılan açıklamada oy verme işleminin yerel saatle 19.00'a kadar devam edeceği, resmi olmayan ilk sonuçların ise bugün akşam saatlerinde açıklanacağı bildirildi.

ALİYEV OYUNU KULLANDI

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de seçimin ilk saatlerinde eşi Mihriban Aliyev ve aile fertleriyle birlikte , Bakü merkezdeki 6 numaralı okulda kurulan sandıkta oyunu kullandı. Azerbaycan'da 2010 yılında yapılan seçimde, Aliyev'in başkanı bulunduğu Yeni Azerbaycan Partisi, 125 sandalyeden 72'sini kazanarak mecliste en fazla milletvekiline sahip parti olmuştu. (Ali Kan/DHA)