Azerbaycan'da seçimin galibi Aliyev, muhalefet tepkili

Azerbaycan'da seçimin galibi Aliyev, muhalefet tepkili
Azerbaycan'da seçimin galibi Aliyev, muhalefet tepkili
Azerbaycan'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre, oyların yüzde 85'e yakınını alan mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev zafer kazandı. Ancak seçimlerde hile yapıldığını söyleyen muhalif aday, 'sonuçları tanımadığını' ilan etti.

BAKÜ / İSTANBUL - Azerbaycan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini resmi olmayan ilk sonuçlara göre, yüzde 84,68 oyla mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kazandı.

İlk sandık çıkış anketlerinin açıklanmasından itibaren İlham Aliyev taraftarları sevinç gösterilerine başladı. İktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) üye ve sempatizanı yüzlerce kişi, YAP genel merkezi önünde toplandı. Sahil Parkı'nda kurulan büyük sahnede ülkenin tanınmış ses sanatçıları şarkılar söyledi.

Partililerle kutlamalara katılan YAP Genel Sekreteri Ali Ahmedov, parti genel başkanları İlham Aliyev'in yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ülkede kalkınmanın, ekonominin ivme kazanmasının ve sosyal refahın daha da iyileştirilmesinin devam edeceği anlamına geldiğini söyledi.

İlham Aliyev'in yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin Azerbaycan halkının zaferi olduğunu vurgulayan Ahmedov, Azerbaycan'ın bundan sonra daha da güçlü olacağını, kardeş ülke Türkiye ile sıkı
bir yumruk gibi kenetleneceğini kaydetti.


'SONUÇLARI TANIMIYORUM'
Toplam 10 adayın yarıştığı seçimden yüzde 8,8 oy alarak ikinci çıkan Prof. Dr. Cemil Hesenli ise seçimlerde hile ve usulsüzlük yapıldığı iddialarında bulundu. Azerbaycan muhalefetinin yeni oluşturduğu ve Milli Şura adını verdikleri koalisyonun ortak adayı olan Cemil Hesenli, seçim sonucunu tanımadığını ilan etti. Otobüslerle bir seçim merkezinden bir başkasına taşınan kişilerin mükerrer oy vermesinin sağlandığını ileri süren Hesenli, partisinin seçim gözlemcilerinin de engellemelere uğradığını kaydetti.

Azerbaycan Seçim Komisyonu Prof. Dr. Cemil Hesenli'nin iddialarını yalanladı. Komisyon yetkilileri, “bazı muhalif partilerin temsilcileri, oy verme işlemlerini aksatma amaçlı kışkırtıcı eylemlerde bulundular” şeklinde açıklama yaptılar.


ALİYEV 10 YILDIR İKTİDARDA
Üçüncü dönem için seçilmeyi başaran 51 yaşındaki İlham Aliyev, görevi 2003'te babasından devraldı. Taraftarları, petrol zengini ülkenin İlham Aliyev döneminde yaptığı ekonomik kalkınma atağına işaret ediyor. Aliyev’e yöneltilen eleştiriler arasında temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, muhalefetin baskı altına alındığı iddiaları başı çekiyor. 


Radikal.com.tr ve Ajanslar