Azeri damat düğününe gelmeyenlerden davacı oldu

Azeri damat düğününe gelmeyenlerden davacı oldu
Azeri damat düğününe gelmeyenlerden davacı oldu
Azerbaycan'da geçtiğimiz günlerde akıllara durgunluk veren bir dava başvurusu yapıldı.

MOSKOVA - Hürriyet Gazetesi’nden Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre Azeri genç , düğününe davet ettiği 200 misafirden 80 konuğun gelmemesi üzerine ertesi gün mahkemenin yolunu tuttu ve bu kişiler hakkında, “Onlar benim şeref ve haysiyetimle oynadılar” davası açtı.

Dünyada benzeri görülmemiş bu davayı kimin açmak istediğini belirtmeyen Azeri Dey.az haber sitesi, Azerbaycan’daki gelenekleri ve ince hesapları bilmeyenlere geniş bir izahat da yayınladı. Buna göre, davanın açılması saygıdan ziyade ince mali hesap içeriyor.

ÇİFTLER GENELDE DÜĞÜNE TANIDIK TANIMADIK HERKESİ DAVET EDİYOR

Azerbaycan’da evlenecek çiftler genelde düğüne tanıdık tanımadık herkesi davet ediyor. Düğün seremonisi ve ardından restoran ziyafeti pahalı bir teşebbüs olduğu için damat ve gelin açısından ne kadar çok kişi gelirse kâr sayılıyor. Geline takılan para ve mücevherat sayesinde restoran masraflarının çıkartılması planlanıyor. Yeni evlilere değerli bir hediye getirmemek ise büyük ayıp sayılıyor.

Düğününe gelmeyen 80 konuğa damadın dava açması evde yapılan hesabın restoranda tutmaması hikayesinin devamı olarak gösteriliyor. Mahkeme davacı damadın başvurusunu kabul edip etmemeyi düşünürken, damadın da düğün gecesi için harcadığı parayı restorana nasıl ödeyeceğinin hesabını yaptığı belirtiliyor.