Aziz Yıldırım Avrupa Parlamentosu'nda...

Aziz Yıldırım Avrupa Parlamentosu'nda...
Aziz Yıldırım Avrupa Parlamentosu'nda...
Üzerinde Aziz Yıldırım tişörtü bulunan muhabir Avrupa Parlamentosu'nun iki numaralı ismi Swoboda ile söyleşi yaptı

Avrupa Parlamentosu Sosyalist grup başkanı Hannes Swoboda, EU-İnfothek haber sitesinin Brüksel muhabiri Tansel Terzioğlu’na verdiği röportajda Türkiye 'nin AB süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ancak işin ilginci söyleşide Terzioğlu'nun Aziz Yıldırım tişörtü giymesiydi.

ABHABER sitesinde yer alan haberde Avrupa Parlamentosu Sosyalist grup başkanı Hannes Swoboda özetle şunları kaydetti: "AB’nin genişleme süreci yavaş ilerliyor. Şimdi Hırvatistan katılacak, ondan sonra 5-6 sene genişleme olmayacak. Benim açımdan Türkiye’ye reform, açıklık ve demokrasiyi yerleştirme yönünde olumlu adımlar attığı takdirde hoşgeldin derdim. Ama ne yazık ki özellikle şimdiki hükümet bazı olumlu adımlar attıktan sonra birkaç adım geriye gitti, örneğin bireysel özgürlükler konusunda. Bu nedenle şu anda bunun nasıl olabileceğini görmüyorum. Prensip olarak bu ülkeyi AB’ye dahil etmek AB’yi güçlendirmek açısından önemlidir. An itibariyle ise Türkiye’nin üye olması Avrupa Birliği’ni zayıflatır"

Avrupa Parlamentosu Türkiye eski raportörü olan Swoboda, üyelik sürecinin artık Türkiye’yi neden eskisi gibi olumlu etkilemediği yönündeki soruya, "Türkiye çok büyük ve bir ölçüde çok milliyetçi bir ülke. Geçmişteki hükümetlerin gerekli reformları başlatamamaları, orduyu siyasette arka plana itememeleri, demokrasiyi ve Türkiye’nin çok çeşitliliğini geliştirememeleri şimdiki hükümete kendi programını uygulama imkanını veriyor. Bu çerçevede askerin geri itilmesi gibi bazı konularda ilerleme kaydedildiyse de sonradan abartılı reaksiyon göstererek ordunun geri itilmesini fırsat bilip örneğin bir kısım istenmeyen medyaya karşı harekete geçildi. Bu durum AB’ye girmek için çok acelesi olmayan bir ülkede ve üstelik AB’nin de bu konuda pek aktif olmaması göz önünde bulundurulursa bir problemdir ve yeni sorunlar ortaya çıkarıyor" şeklinde yanıt verdi.

Avrupa Birliği’nin üyeliğe aday olan ülkeler üzerinde "yumuşak güç" (soft-power) olarak nitelendirilen etkinliğini kaybetmeye başlamasını artık entegrasyon iradesinin olmamasına bağlayan Swoboda Türkiye ile ilgili sözlerini bu şekilde sona erdirdi: "Şu anda birbirleri ile müzakere eden ama entegrasyon arzusunun karşılıklı olarak gittikçe zayıfladığı iki partner var. Bu durum hem Avrupa Birliği hem Türkiye için geçerli" (Dha)