BAE kınama açıklamasını değiştirdi

BAE kınama açıklamasını değiştirdi
BAE kınama açıklamasını değiştirdi
Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid el Nahyan, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesini kınadı. Ancak, Nahyan'ın Rusya ile düzenlenen ortak toplantıda yaptığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde İngilizce olarak da yayımlanan açıklama, Türkiye'de BAE'nin Rus savaş uçağının düşürülmesini kınadığına ilişkin haberlerin ardından değiştirildi.

RADİKAL - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid el Nahyan, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesini önce kınadı. Türkiye ile birlikte IŞİD karşıtı koalisyon içinde yer alan BAE’nin Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanan İngilizce duyuruya göre; Şeyh Abdullah, Rus uçağının düşürülmesini “terör saldırısı” olarak niteledi.

Şeyh Abdullah, açıklamalarını, başkent Abu Dabi'de düzenlenen Rus-BAE ortak bakanlık komitesi toplantısı açılışında yaptı. Toplantıda Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanı Denis Manturov da yer aldı. BAE Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesine göre; Şeyh Abdullah, konuşmasında, "ülkesinin son günlerde birçok ülkeyi sarsan bir dizi terör saldırısını kınadığını" belirtti.

Gazprom'dan Türk Akımı açıklaması

Şey Abdullah, söz konusu "saldırıların başında da bir Rus uçağının Sina Yarımadası’na düşmesi ve Rus askeri uçağının Suriye’de düşürülmesinin geldiğini" söyledi.

Esad: Fransa barışı değil, terörizm ve savaşı destekliyor

KINAMA GİTTİ, BAŞSAĞLIĞI GELDİ

Ancak, kınama haberinin Türkiye'de medyada yer almasının ardından BAE Dışişleri Bakanlığı internet sitesindeki açıklamanın şöyle değiştirildiği görüldü:

“Bu (toplantı), BAE’nin en başta da Rus yurttaşların bulunduğu uçuş halindeki Rus uçağını, Sina yarımadasının üzerinde hedef alan terör saldırısı olmak üzere birçok ülkeyi sarsan son zamanlardaki terör saldırısı serisini kınadığını hatırlatmak için de bir fırsat. Ayrıca, Suriye’de Rus savaş uçağı ile ilgili olayın ardından Rus dostlarımıza da başsağlığı dileklerimi iletmek benim görevim.”

Medvedev yaptırım talimatını imzaladı

Moskovalılar yaptırımlar için ne diyor?