Bağdadi'den Suudi Arabistan ve Türkiye'ye eleştiri

Bağdadi'den Suudi Arabistan ve Türkiye'ye eleştiri
Bağdadi'den Suudi Arabistan ve Türkiye'ye eleştiri
IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'ye ait yeni bir ses kaydının yayınlandığı iddia edildi. Ses kaydında, İsrail ve Teröre Karşı İslam İttifakı hedef alındı.

RADİKAL - IŞİD'in mesajlarını yayınlayan sosyal medya hesaplarından, örgütün lideri Ebubekir Bağdadi’ye ait olduğunu belirttikleri bir sesli mesaj yayınlandı. Suudi Arabistan liderliğinde kurulan ve Türkiye'nin de dahil olduğu 'Teröre karşı İslam İttifakı'nın eleştirildiği mesajda, “Eğer İslami bir koalisyon olsaydı, Filistin’in özgürleştirilmesini ve Yahudilerin öldürülmesini hedeflerlerdi” dendi.

Kayıtta, “Allah’ın ona ibadet edenlere zaferi kazandıracağına emin olun. İyi haber şu ki, devletimiz iyi gidiyor. Ona karşı savaş yoğunlaştıkça, devletimiz daha da saflaşıyor ve dayanıklı hâle geliyor” ifadeleri geçti. IŞİD’in takipçilerine korkmamaları öğüdünde bulunulan mesajda “İki türlü de kazanacağız: Ya cennet, ya zafer” deniyor.

Time'ın 'Yılın Kişisi' anketinde Bağdadi finale kaldı

İSRAİL'E TEHDİT

İsrail'in Haaretz gazetesi ise Bağdadi'nin İsrail'e yönelik tehditlerini aktardı. Ses kaydında Bağdadi, IŞİD militanlarının İsrail'e saldıracağını açıkladı. Mesajda, "Allah'ın yardımıyla, size her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. İsrailliler yakında bizi Filistin'de görecek. Haçlıların bize karşı olan savaşı çok sürmeyecek. İsrail Filistin'i unuttuğumuzu, onların dikkatimizden kaçtığını düşünüyor. Biz Filistin'i bir an bile unutmadık" ifadesi yer aldı. 

Bağdadi'nin eski eşi Türkiye'ye gelmek istiyor

Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen son ses kaydı bundan 7 ay önce yayınlanmıştı. 

IŞİD militanlarının 'maaşlarını' düşürüyor