Bağdat: Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var

Bağdat: Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var
Bağdat: Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var
Irak Dışişleri Bakanlığı bugün sert bir açıklama yaparak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'e gidişini eleştirdi. Açıklamada, Davutoğlu'nun 'tutuklanabileceği' belirtildi.

Kuzey Irak Kürt yönetimi ile merkezi Bağdat hükümeti arasındaki gerilim, Türkiye üzerinden devam ediyor. Daha önce Türkiye'nin K. Irak yönetiminden petrol almasını 'yasadışı' olarak niteleyen Maliki yönetimi, bu kez Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'e gidişini eleştirdi. Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin danışmanı, "Türkiye çok açık bir biçimde Irak'ın işlerine karışıyor, T.C. Büyükelçiliği kapatılmalı, Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" açıklamasında bulundu.

Bakanlık’ın internet sitesinde yer alan açıklamada, “Ulusal egemenliği azımsamak, uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ihlal etmek ve devletler ile yetkililer arasındaki ilişkilerin temel düzenlemelerini ihlal etmek ne Türkiye’nin ne de başka bir ülkenin çıkarına olur” denildi.

AFP haber ajansının bildirdiğine göre, açıklamada, “Bütün bunlar Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi ve onayı dışında gerçeklemiş, bu ziyaret için resmi ve diplomatik kanallar kullanılmamıştır” ifadeleri kullanıldı.