Bağdat: Türkiye ile ilişkileri gözden geçireceğiz

Bağdat: Türkiye ile ilişkileri gözden geçireceğiz
Bağdat: Türkiye ile ilişkileri gözden geçireceğiz

Davutoğlu Kerkük te Irak Türkmen Cephesi Başkanı Ersat Salihi ile görüşmüştü

Irak Hükümeti Sözcüsü Ali Debbağ, "Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında, Davutoğlu'nun Kerkük'e yaptığı ziyaret nedeniyle Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirme kararı aldı" dedi.

BAĞDAT - Irak Hükümeti Sözcüsü Debbağ, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'e yapmış olduğu ziyaret sebebiyle Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirme kararı aldığını belirterek, “Toplantıda ayrıca ziyaretin etkileri ile ilgili inceleme başlatmak ve kabineye en kısa sürede tavsiyelerde bulunmak üzere Baş bakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani başkanlığında bir heyet kurma kararı alındı” diye konuştu.

Heyette, Dışişleri, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlarının yanı sıra Eyaletlerden Sorumlu Devlet Bakanı ile İstihbarat Teşkilatı Başkanı da yer alacağı öğrenildi.

ZİYARET ÖNCESİNDE GEREKLİ İZİNLER ALINDI
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ziyareti Irak'ta tartışmalara yol açmış, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, “Sayın Bakan ve refakatindeki heyet için Irak'ın Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapıldı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan uçuş izni alındı” şeklinde açıklama yapmıştı.

Irakiye Koalisyonu Meclis Grubu lideri milletvekili Salman Cumeyli de Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretinin Irak Hükümeti'nin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirterek, “Ziyaretten rahatsızlık duyulması gerçekten şaşırtıcı ve tuhaf” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Irak'ın Kerkük vilayetine tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 75 yıl aradan sonra Kerkük'e giden ilk Türk dışişleri bakanı olmuştu. (aa)