Bağdat ve Erbil arasında Türkmen dağı çekişmesi

Bağdat ve Erbil arasında Türkmen dağı çekişmesi
Bağdat ve Erbil arasında Türkmen dağı çekişmesi
Maliki'nin Dicle Kuvveti'ne karşın Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Tuzhurmatu'ya akın eden Tuzhurmatulular için kutsal sayılan Murasa Ali Dağı'na peşmergeler bayraklarını işledi.

Bağdat -Kerkük ve Bağdat-Selahaddin illerinin kesişme noktası konumunda yer alan Tuzhurmatu ilçesi son günlerde bir yandan Maliki güçleri, bir yandan da Peşmerge güçlerinin çemberinde kalmış durumda.

Başbakan Maliki'nin ilçenin Bağdat ve Selahaddin yörelerine askeri güç yerleştirmesinin ardından bölgedeki gerilim her geçen gün arttı. Maliki'nin bu hareketine karşın Erbil yönetimi Tuzhurmatu ilçesinin Kerkük yönüne peşmerge gücü konuşlandırdı.

Yüzlerce peşmerge gücü tanklar, toplar ve zırıhlı araçlarla donatılmış şekilde Tuzhurmatu-Kerkük tarafına yerleştirildi.

Tuzhurmatu sakinleri gelişmeleri Maliki'nin istikrarsızlığı olarak niteliyor ve Maliki'nin girişiminin ardından Peşmerge gücünün bölgede daha da kendini hissettirir hale geldiğini düşünüyor.

TÜRKMENLER GELİŞMELERİ KAYGI İLE İZLİYOR
Türkmenler ise gelişmeleri kaygıyla izliyor. Bölgeye giren peşmergeler Tuzhurmatu ilçesinin doğusundaki Mursa Ali dağına bayraklarını işledi. Mursa Ali dağı Tuzhurmatulu'lar için kutsal mekanlardan biri. Dağın zirvesinde bulunan Mursa Ali makamı 2003 yılında Kürt silahlı güçler tarafından patlatılmış daha sonrasında Tuzhurmatulular ile bölgedeki Kürt grupları arasında silahlı çatışmalar yaşanmıştı. Olaylarda 5'i Türkmen ve 3'ü Kürt 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Dün olduğu gibi bugünde korumasız yaşayan Türkmenler diken üstünde yaşıyor. Başbakan Maliki ise ihtilaflı bölgeleri kendi kontrolü altına alayım derken bölgeyi adeta Kürt peşmerge gücünün egemenliğine bırakmış durumda.

DHA - Ahmet Haşim MUHTAROĞLU


  ETİKETLER:

  Erbil

  ,

  Bağdat

  ,

  gerilim