Bağdat ve Erbil 'diyalog masası'na oturacak

Bağdat ve Erbil 'diyalog masası'na oturacak
Bağdat ve Erbil 'diyalog masası'na oturacak
Uzun süredir petrol ve sınır nedeniyle aralarında gerilim yaşanan Bağdat ve Kuzey Irak yönetimleri bir masa etrafında konuşma kararı aldı.

BAĞDAT - Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden üst düzey bir heyetle bir araya gelerek, “iki hükümet arasındaki sorunların çözümü için diyalog masasına oturma konusunda” anlaşmaya vardığı bildirildi.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, “tarafların, mevcut sorunların çözümü için hemen harekete geçilmesi gerektiği üzerinde anlaşma sağladıkları” ifade edildi.

Açıklamada, “Irak'ın menfaatinin her şeyin üstünde tutulması” çağrısı yapılırken, tarafların ancak “güçlü bir Irak'ın varlığıyla ayakta kalabileceği” belirtildi.

Bağdat ile Erbil arasında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yi diktatörlükle suçlamasından bu yana gerginlik bulunuyor.

İki hükümet arasında, bölgesel yönetimin Irak Anayasası'nı temel alarak imzaladığını iddia ettiği, Bağdat'ın ise yasa dışı kabul ettiği “petrol anlaşmaları” yüzünden sorunlar yaşanıyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Hükümet

  ,

  İddia

  ,

  petrol

  ,

  Erbil

  ,

  Bağdat

  ,

  anlaşma