Bağdat ve Erbil masaya oturacak

Bağdat ve Erbil masaya oturacak
Bağdat ve Erbil masaya oturacak
Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin, Kürt Bölgesel Yönetimi'nden üst düzey bir heyetle bir araya gelip 'iki hükümet arasındaki sorunların çözümü için diyalog masasına oturma konusunda' anlaşmaya vardığı açıklandı.

Başbakanlık açıklamasında, ‘Irak’ın menfaatinin her şeyin üstünde tutulması’ çağrısı yapılırken, tarafların ancak ‘güçlü bir Irak’ın varlığıyla ayakta kalabileceği’ belirtildi. Bağdat ile Erbil arasında, Barzani’nin, Maliki’yi diktatörlükle suçlamasından bu yana gerginlik bulunuyor. İki hükümet arasında, bölgesel yönetimin Irak Anayasası’nı temel alarak imzaladığını iddia ettiği, Bağdat’ın ise yasa dışı kabul ettiği ‘petrol anlaşmaları’ yüzünden sorunlar yaşanıyor.

ERBİL'DEN SON MEKTUP ÜLTİMATOMU

Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlık Sözcüsü Umed Sabah , anayasanın uygulanması için Bağdat’a son bir heyet gönderdiklerini belirterek, “Şii tarafı bu yılın sonuna kadar anayasayı uygularsa Irak’ta siyasi kriz biter, şayet kabul etmez ise artık kendi kararımızı kendimiz vereceğiz” dedi.

Sabah, Bağdat’a giden Berham Salih başkanlığındaki heyetin ilettiği Kürt bölgesinin isteklerini içeren son mektubun içeriğine ilişkin şunları söyledi: “Anayasanın 140. Maddesi’nin uygulanmasını bekliyoruz, sorunlu ve tartışmalı bölgelerin sorununun çözülmesini bekliyoruz. Anayasada ‘Peşmerge güçlerinin ordunun bir parçası olduğu’ yazılı ama Maliki, Peşmerge gücüne sanki yabancı bir güçmüş gibi davranıyor. Yine anayasada ‘Irak Ordusu’nda Kürtlerin oranı yüzde 20 olacak’ deniyor. Oysa şimdi bu oran sadece yüzde 8. Biz Bağdat’ın anayasaya bağlı kalması ve sorunları çözmesini istiyoruz. Bağdat’ın federal yapıyı ve demokrasiyi muhafaza etmesi, federe devletin gereği olarak diğer taraflara karışmaması, bizim için en önemli konulardan biridir.” (AA)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Hükümet

  ,

  Sabah

  ,

  İddia

  ,

  petrol

  ,

  Erbil

  ,

  Bağdat

  ,

  siyasi