Bağdat ve Kürt yönetimi anlaştı

Bağdat ve Kürt yönetimi anlaştı
Bağdat ve Kürt yönetimi anlaştı
Irak askeri yetkilileri ile peşmerge yetkilileri arasında imzalanan anlaşmaya göre, Irak askerlerinin 27 kilometre geri çekilmesi kararlaştırıldı.

ERBİL - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, bir açıklama yaparak, ABD 'li yetkililerin arabuluculuğuyla peşmerge yetkilileri ve Irak merkezi ordusu yetkililerinin Bağdat'ta dün gece bir araya geldiğini söyledi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından 7 maddelik bir anlaşma sağlandığını belirten Yaver, şöyle dedi:

“Buna göre Irak merkezi hükümeti ordu birliklerinin 10 günden beri konuşlandığı Mahmudiye köyünden Musul'a doğru 27 kilometre geri çekilmeleri, Irak merkezi hükümetinin ileride böyle bir durumda peşmergeye haber verilmesi, bilgisi ve talep edilmesi halinde sınıra gelmesi kararlaştırıldı. Anlaşmanın gereği Irak merkezi ordusuna bağlı askerler en kısa zamanda anlaşmanın gereğini yerine getireceklerini bildirdi.”

Yaver, ayrıca iki ordunun Suriye sınırını korumak için beraber hareket edeceklerini söyledi.

Irak Suriye sınırının peşmerge kontrolündeki kuzey kesiminin Irak merkezi ordusu tarafından denetim altına alınmak istenmesi üzerine peşmerge ile merkezi ordu arasında 10 gün önce gerginlik başlamıştı. (aa)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  haber

  ,

  Gece

  ,

  denetim

  ,

  Erbil

  ,

  Bağdat

  ,

  anlaşma

  ,

  kuzey

  ,

  açıklama