Bağdat'ı kızdıran 'tarihi' ziyaret

Bağdat'ı kızdıran 'tarihi' ziyaret
Bağdat'ı kızdıran 'tarihi' ziyaret

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim tarafından karşılandı. Bakan, ziyaretin ardından Erbil e döndü.

Davutoğlu, 75 yıl sonra Kerkük'e giden ilk dışişleri bakanı oldu. Ancak Bağdat, ziyaretin izinsiz yapıldığını öne sürüp sert çıkıştı.

BAĞDAT-KERKÜK / EL ARABİYE-AA
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün Erbil’de Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yi Suriyeli Kürtlere destek konusunda uyardıktan sonra statüsü tartışmalı olan Kerkük kentine gitti. Davutoğlu 75 yıl aradan sonra Kerkük’e giden ilk Türk dışişleri bakanı olurken Bağdat ziyarete ateş püskürdü. Irak Dışişleri ziyaretin Bağdat hükümetinin bilgisi ve onayı olmadan yapıldığını, ziyaretin resmi ve diplomatik kanallar dışında düzenlendiğini açıkladı. Açıklamada “Ulusal güvenliği küçümsemek, uluslararası ilişki kurallarını çiğnemek ve devletler ile yetkililer arasındaki ilişkilerde en temel kurallara uymamak ne Türkiye ’nin, ne de başka bir tarafın çıkarınadır” denildi. Ziyareti ‘Irak’ın içişlerine aleni müdahale’ olarak niteleyen Irak yönetimi, Türkiye’nin bu eylemin sonuçlarına ve ikili ilişkilerdeki olumsuz yansımalarına hazır olması gerektiğini ifade etti. Kürt yönetimi de merkezi hükümete haber vermeyerek anayasal sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlandı.
Rudaw gazetesinin internet sitesi Başbakan Nuri el Maliki’nin grubu Kanun Devleti’nden Milletvekili Abdulhadi el Hasan’ın da “Davutoğlu yasadışı bir yolla Kerkük’e geçti. Kendisini tutuklama hakkına sahibiz. Irak hükümeti, büyükelçisini Türkiye’den çekmeli. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi de 24 saat içinde Irak’tan çıkmalı” dediğini öne sürdü.
Tepkileri değerlendiren bakanlık yetkilileri ise “Gezi resmi ziyaret kapsamında olmadığı için tepkiler de yersiz’ diye konuştu.
Ankara -Bağdat ilişkileri, Türkiye’nin terör suçlamasıyla yargılanan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’ye sığınma hakkı vermesi ve Kürt yönetimiyle stratejik iişkiler geliştirmesi nedeniyle son zamanlarda gerilmişti. 

Kerkük’ten birlik mesajı
Kerkük’e dün sabah yoğun güvenlik önlemleri altında giren Davutoğlu, ziyareti Twitter hesabından “75 yıl aradan sonra Kerkük’e gelen ilk Türkiye Dışişleri Bakanı olmanın gururunu yaşıyorum” sözleriyle duyurdu. “Kerkük Türk’tür Türk kalacak” sloganlarıyla karşalanan Davutoğlu, ziyareti sırasında “Kerkük’ün birliği Irak’ın birliğidir” mesajı verdi. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’le görüşen Davutoğlu şöyle konuştu: “Irak’ta yaşayan bütün kardeşlerimizin mezhebi kökeni ne olursa olsun, bizim kardeşlerimizdir. Hangi mezhebe ait olursa olsun Sünni, Şii, Arap, Kürt, Türkmen, Hıristiyan kardeşlerimizle ebediyete kadar barış içerisinde yaşayacağız.” Son olarak Tevfik Rüştü Aras dışişleri bakanı, Fahri Korutürk de cumhurbaşkanı sıfatıyla kenti ziyaret etmişti.