Bağdat'ın gündemi Kürt sorunu

Bağdat'ın gündemi Kürt sorunu
Bağdat'ın gündemi Kürt sorunu
Irak'ta merkezi hükümet ile bölgesel Kürt yönetimi arasındaki gerilimi gidermeye yönelik girişimler sürüyor. Son olarak Kürt siyasi partilerinden bir heyet Ulusal İttifak Başkanı Caferi ile görüştü.

IRAK - Irak’ta, Ulusal İttifak Başkanı İbrahim El Caferi, çeşitli Kürt siyasi partilerden oluşan bir heyetle görüştü. Önemli konuların ele alındığı görüşmeye Bağdat-Erbil gerginliği damgasını vurdu.
Bir türlü dinmeyen Bağdat-Erbil gerginliği bu kez Bağdat’ta ele alındı. Kürt Siyasi Parti temsilcilerinden oluşan bir heyet Ulusal İttifak Başkanı ve eski Başbakan İbrahim El Caferi ile görüştü. Ziyaretçi heyete Parlamento’daki Kürdistan Listesi grup başkan yardımcısı Muhsin Sadun başkanlık etti. Önemli konuların ele alındığı görüşmeye Bağdat-Erbil gerginliği damgasını vurdu. Ziyaretçi heyet son duruma ilişkin bölgenin mesajını Caferi’ye bildirdi. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Ulusal İttifak Başkanı İbrahim El Caferi bu sorunun çözülmesi gerektiğini ve buna benzer sorunların anayasal çerçevede ele alınması gerektiğini söyledi. Caferi ayrıca bu ülkede birçok ortaklıkların olduğunu bu yüzden siyasi tarafların bu açıdan sorunların çözülmesine inanması gerektiğini sözlerine ekledi.
Ziyaretçi heyete başkanlık eden Parlamento’daki Kürdistan listesi grup başkan yardımcısı Muhsin Sadun ise yaptığı açıklamada görüşmenin oldukça olumlu geçtiğini ve Kürdistan bölgesindeki Kürt siyasi taraflarca gönderilen mesajı Caferi’ye ilettiklerini ifade etti. (Ahmet Haşim MUHTAROĞLU/DHA)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  kürdistan

  ,

  Parti

  ,

  Erbil

  ,

  Bağdat

  ,

  başkan

  ,

  siyasi

  ,

  ittifak