Bağdat'ta Türk işçileri kaçıranlar kendilerini 'Şii örgüt' olarak tanıtmış

Bağdat'ta Türk işçileri kaçıranlar kendilerini 'Şii örgüt' olarak tanıtmış
Bağdat'ta Türk işçileri kaçıranlar kendilerini 'Şii örgüt' olarak tanıtmış
Irak'ta kaçırılan Türk işçilerle ilgili görüşmeler yürüten bazı işadamları, kendilerine ulaşan bilgilere göre "İşçileri kaçıran kişilerin şantiyeye 10 cip, iki minibüsle birçok kontrol noktasından geçtiğini ve bu noktalarda kendilerini Şii örgüt Es Selam'ın üyeleri olarak tanıttıklarını" söyledi.

RADİKAL - Irak'ın başkenti Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçinin durumuyla ilgili olarak yetkililerle temaslar yürüten bazı işadamları BBC Türkçe'ye konuştu.

İsim yazılmamasını talep eden kaynaklar, kendilerine ulaşan bilgilere göre "Irak'taki işçileri kaçıran kişilerin şantiyeye 10 cip, iki minibüsle geldiğini, birçok kontrol noktasından geçtiğini ve bu noktalarda kendilerini Şii örgüt Es Selam'ın üyeleri olarak tanıttıklarını" belirtti.

BBC Türkçe servisine konuşan işadamlarının söyledikleri şöyle:

"İşçileri kimin, hangi grupların, ne amaçla kaçırdığını bilmiyoruz. Bize gelen bilgilere göre 10 kadar cip ve iki minibüsle geliyorlar ve birçok kontrol noktasından geçiyorlar. Kontrol noktalarında kendilerini Şii bir örgüt olan El Selam'ın üyeleri olarak tanıtıyorlar."

"Ancak büyükelçilikten, 'Adam kaçırma bu örgütün kullandığı bir yöntem değil' yorumunu yapanlar oldu. Irak makamları şu anda birçok kişiyi sorguluyor."

İşadamları 18 işçinin kaçırıldığı haberini şaşkınlıkla karşıladıklarını da belirtiyor ve şunları söylüyor:

"Bu olay, o bölgeyi bilen çevreleri açısından şaşırtıcı oldu. Bağdat güvenli bir bölgeydi. Bugüne kadar böyle bir olay olmadı. Bir tehdit de olmadı. Son zamanlarda başka bölgelerde ya da şehirlerarası transferlerde sıkıntı vardı ama Bağdat'ta olmadı."

'EL SELAM BÖYLE EYLEMLER YAPMADI'

BBC Türkçe'nin görüştüğü Bağdat'tan kaynaklar da El Selam'ın Mukteda El Sadr hareketine bağlı olduğunu, örgütün bugüne kadar bu tip eylemler yapmadığını, bunun tarzlarına uymadığını söyledi.

Dolayısıyla bu örgütün adını kullanan başka kişilerin de söz konusu olabileceği belirtiliyor.

Nurol İnşaat şirketinin Bağdat'ın kuzeyindeki bir stadyum inşaatında çalışan 18 Türk işçi, bu sabah yüzleri maskeli, askeri üniformalı kişiler tarafından kaçırılmıştı. Kaçırma eylemini henüz üstlenen olmadı.

İşçilerin kaçırıldığı Bağdat'ın Sadr bölgesi, IŞİD'e karşı savaşan hükümet yanlısı Şii milislerin kalesi olarak görülen bir semt.

IRAK İÇİŞLERİ BAKANI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI YAPTI

Irak İçişleri Bakanı Muhammed Salim el-Gabban'ın kaçırılan Türk işçiler konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplantı düzenlediği ve gelişmeleri kişisel olarak takip ettiği belirtildi.

Irak İçişleri Bakanlığı basın ofisinden yayımlanan yazılı açıklamada, "İçişleri Bakanı, Türk işçilerin kaçırılması olayına ilişkin olağanüstü toplantı düzenledi. Bakan olayı kişisel olarak takip ediyor. Bakanlık, Türk işçilerin bulunmasına ilişkin operasyonu yürüten Bağdat Operasyonları Birimine istihbarat, lojistik ve diğer alanlarda desteğini sunuyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, terör zümreleri, yasa dışı yollara başvuranlar ve özellikle de adam kaçırma olaylarıyla mücadele etmek için çok hızlı bir takibat başlatıldığı ifade edildi.

Irak ordusundan emekli Tuğgeneral Halil el-Naimi, "Bağdat'ta güvenlik durumu çok girift. Özellikle de kimliği belirsiz silahlı gruplara, siyasi partilere ve Haşdi Şabi'ye (Halk Toplulukları) bağlı kimselerin çeşitli bölgelerde plakasız araçlarla dolaşması gibi şeyler kaçırılanların bulunmasını daha da zorlaştırıyor" dedi.

Bağdat'ın Sadr bölgesinde dün gece Türk müteahhitlik firmasına bağlı çalışan 18 Türk işçi, kimliği belirlenemeyen üniformalı bir grup tarafından kaçırılmıştı. (AA)