Bağdat'taki Katar Büyükelçiliği yeniden açılıyor

Bağdat'taki Katar Büyükelçiliği yeniden açılıyor
Bağdat'taki Katar Büyükelçiliği yeniden açılıyor
Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed Atiyye, Irak'ın Kuveyt'i işgaline tepki olarak 1991'de kapatılan Bağdat'taki Katar Büyükelçiliği'nin yeniden açılacağını söyledi.

RADİKAL - Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed Atiyye, Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, terörle mücadele konusunda ülkesinin Irak hükümetine verdiği desteği vurguladı. Atiyye, Irak'ın egemenliğini desteklediklerini ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme konusunda istekli olduklarını, Bağdat’ta Katar Büyükelçiliği'nin yakında yeniden açılacağını ifade etti.

Bağdat ziyareti kapsamında perşembe günü Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Meclis Başkanı Selim Ceburi ile bir araya geldiklerini, görüşmelerde Katar Büyükelçiliği'nin yeniden açılması konusunun ele alındığını söyleyen Atiyye, "Görüşmelerde Bağdat'taki Katar Büyükelçiliği'nin yeniden açılması konusunda mutabakata vardık. Büyükelçilik yakın zamanda açılacak" dedi.

'YEMEN'E MÜDAHALE TALEP ÜZERİNE'

Atiyye, Irak'ta terörün sona ermesi için ulusal uzlaşının gerekli olduğunu ve ülkesinin, Irak hükümetinin terörle mücadelesine güçlü destek veren ülkeler arasında yer aldığını belirterek, "Katar'ın terör karşısındaki tutumu açıktır. Terörün her türlüsünü kınıyoruz. Terörün kaynağını ve sebeplerini araştırmak ve ortadan kaldırmak gerekiyor" diye konuştu.

Konuşmasında Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'e yönelik hava saldırılarına da değinen Atiyye, "Körfez ülkelerinin Yemen'e müdahalesi, bir devletin başka bir devlete müdahalesi olarak görülmemeli. Çünkü bu müdahale meşru bir hükümetin talebi üzerine gerçekleşti" dedi.

İNSANİ YARDIM İSTEĞİ

Irak Dışişleri Bakanı Caferi ise Irak güvenlik güçlerinin IŞİD'e karşı yürüttüğü mücadelede yabancı ülkelerden kara birlikleri talep etmediklerini, bunun yerine güvenlik ve insani yardım alanında destek beklediklerini vurguladı. Caferi, Irak'ın son dönemde bölge ülkeleriyle ilişkilerini büyük ölçüde geliştirdiğini ifade ederek, bu çerçevede Suudi Arabistan'ın, Bağdat'taki büyükelçisini belirlediğini, Katar'ın da yakın zamanda bu yönde adım atacağını ifade etti.

Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed Atiyye, Eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in devrildiği 2003'ten bu yana Irak'a yapılan ilk üst düzey resmi ziyaret kapsamında perşembe akşamı başkent Bağdat'taydı. Katar, 1991'de Irak'ın Kuveyt'i işgaline tepki olarak Bağdat'taki büyükelçiliğini kapatmıştı. (AA)