Bağış'a 'soykırım' soruşturması

Bağış'a 'soykırım' soruşturması
Bağış'a 'soykırım' soruşturması
Zürih Savcısı Braunschweig, Bağış'ın Zürih'te söylediği "Ermeni soykırımı yoktur. Gelsin beni tutuklasınlar" sözleri üzerine ön soruşturma başlattı.

İsviçre’de yayınlanan Neue Zürcher Zeitung gazetesinin haberine göre, Zürih Başsavcılığı, Bağış'ın Davos Dünya Ekonomik Forumu'ndan dönerken Zürih’te söylediği, "Ermeni soykırımı yoktur. Gelsinler beni tutuklasınlar" sözleri hakkında İsviçre Ermeni topluluğunun şikayeti üzerine ön soruşturma açtı.

SAVCI DOĞRULADI

Zürih Devlet Savcısı Christine Braunschweig, Doğan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Bağış hakkında ön soruşturma yapıldığını doğrulayarak şunları söyledi: "Geçen hafta savcılığımıza bu konu ile ilgili bir dilekçe ulaştı. Dilekçede Sayın Bağış’ın İsviçre Ceza Kanunu'nun 261. maddesinde ırkçılık başlığı ile yer alan kanuna muhalefet edildiği bildiriliyordu. Savcılığımız iddiayı ciddi bularak ön soruşturma başlattı. Şimdi Egemen Bağış’ın dilekçede konu edilen Ermeni soykırımını inkar sözlerini söyleyip söylemediğini araştıracağız. Kendisinin diplomatik dokunulmazlığı olup olmadığına bakacağız. Bunların sonucunda yasaya aykırı bir durum var ve diplomatik dokunulmazlığı yok ise hakkında dava açacağız."

BAĞIŞ: ÖNCE SORUŞTURMA TAMAMLANSIN

Konu ile ilgili olarak ulaştığımız Bağış, basın müşaviri Cihangir Şahin aracılığıyla, konu ile ilgili olarak konuşmayacağını ön soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceğini söyledi.

DOĞU PERİNÇEK MAHKUM OLMUŞTU

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Doğu Perinçek, 2005 yılında Lozan'da verdiği konferansta Ermeni soykırımı iddialarını yalanladığı için İsviçre mahkemeleri tarafından yargılanmış ve mahkum edilmişti. 2008 yılında AİHM'ye başvuran Penrinçek'i halen devam eden davada Türkiye hükümeti savunacak.

EGEMEN BAĞIŞ NE DEMİŞTİ?

Bağış, geçtiğimiz hafta, İsviçre'de bir gazetecinin, Fransız Senatosu’nun 1915 olaylarına ilişkin yasa teklifiyle ilgili sorusu üzerine şöyle demişti: “Bu konuda Sayın Başbakanımız gerekenleri söyledi. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Fransa’da akıl sahiplerinin akıl sahibi olmayanlardan fazla olduğuna inanıyoruz. İsviçre de bildiğimiz kadarıyla sözde soykırımı reddetmenin suç olduğu bir ülke. Biz bugün İsviçre’deyiz ve ben diyorum ki 1915 olayları soykırım değildir. Gelsinler beni tutuklasınlar. Bu tür çabaların ben yaşama şansı olduğuna inanmıyorum. Bunlar bir kağıt parçasından öteye gitmez.”

BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI
1915 olayları... İsviçre'de Bakan Bağış hakkında soruşturma açıldı. İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak bunun "kabul edilemez" olduğu belirtildi, izahat istendi.