'Bahailer de vatandaşımız'

İran'da Bahailerin tutuklanmasına Büyük Ayetullah Montazeriden tepki geldi: Bahailerin, İslam'ın Kuran'da ve hadislerde vurguladığı onurlu yaşama hakkından yararlanmaları gerekir

 

ANKARA - İranlı Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri, ülkesinde Bahailerin tutuklanmasını eleştirdi. Montazeri, Bahailerin son aylarda tutuklanmasıyla ilgili olarak kendisine yöneltilen sorular üzerine, "Bahailerin İranlı olduklarını, dolayısıyla vatandaşlık haklarından yararlanmaları gerektiğini" belirtti.

"Bahailerin kutsal bir kitapları olmadığı için 1979 Anayasası’nda Hristiyanlar, Museviler ve Zerdüştler gibi dini azınlık sayılmadıklarını" belirten Montazeri, "Ancak Bahailer bu ülkeden oldukları için, bu ülkede doğmaktan gelen haklara ve vatandaşlıktan doğan haklara sahiptirler ve dolayısıyla İslam’ın Kur’an’da ve hadislerde vurguladığı onurlu yaşama hakkından yararlanmaları gerekir" dedi.

Montazeri’nin halkla ilişkiler yetkilisi Müçteba Lütfi, Büyük Ayetullah’ın bu görüşünü, gelen çok sayıda soruya yanıt olarak halka hitaben yaptığı bir konuşmada dile getirdiğini belirtti.

Bahailerin BM’deki baş temsilcisi Bani Dgual ise tutuklanan Bahai liderlerinin tek suçlarının "Bahai dinine inanmak" olduğunu söyledi.

İran yetkilileri, İran’ın Şiraz kentinde bir camide meydana gelen patlamalardan sonra tutuklanan Bahailerin, "ülke güvenliğine aykırı hareket ettiklerini, özellikle siyonistler (İsrail) olmak üzere yabancı güçlerle ilişki içinde olduklarını" ileri sürüyor. (aa)