Bahreyn'de muhalefet liderine hapis cezası

Bahreyn'de muhalefet liderine hapis cezası
Bahreyn'de muhalefet liderine hapis cezası
Bahreyn'de muhalif Şii lider Ali Selman'a, aralarında 'rejim değişikliği istemenin' de bulunduğu suçlardan dört yıl hapis cezası verildi.

RADİKAL – Bahreyn ana muhalefet hareketi Milli İslami Uzlaşı Cemiyeti (El-Vifak) Genel Sekreteri Ali Selman’a dört yıl hapis cezası verildi. Selman, rejim değişikliği istemek, güç kullanarak hükümeti devirme çağrısı yapmak, yabancı ülkelerle gizli anlaşma yapmak ve halkı hükümete karşı kışkırtmakla suçlanıyordu.

İran merkezli Press Tv’nin haberine göre, 49 yaşındaki muhalefet lideri hakkındaki suçlamaları reddediyor ve “barışçıl yollarla reform yapmak istediğini” vurguluyor. Kararın ardından El-Vifak’tan yapılan açıklamada, “Rejim şiddeti artırmaya çalışıyor. Bahreynli muhalefet lideri Şeyh Ali Selman’a dört yıl hapis cezası verildi” denildi.

Bahreyn'de muhalif liderin tutuklanmasına tepki yağdı

PROTESTOLAR DÜZENLENMİŞTİ 

Mahkeme kararından önce Bahreynli yetkililere seslenen Uluslararası Af Örgütü, Şii liderin “anında ve koşulsuz olarak” serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu. Af Örgütü’nün açıklamasında, Selman, “Yalnızca barışçıl bir şekilde görüşlerini ifade ettiği için tutuklanan siyasi suçlu” şeklinde nitelendirilmişti. 

Selman’ın Aralık’ta tutuklanmasının ardından aralarında İran, ABD ve Irak’ın bulunduğu birçok ülkeden karara tepki gelmiş ve ülkede protestolar düzenlenmişti.