Bahreyn'de muhalif liderin tutuklanmasına tepki yağdı

Bahreyn'de muhalif liderin tutuklanmasına tepki yağdı
Bahreyn'de muhalif liderin tutuklanmasına tepki yağdı
Bahreyn'de muhalif Şii lider Ali Selman'ın tutuklanmasını İran, Irak ve ABD eleştirirken, Körfez Ülkeleri 'Bahreyn'in içişlerine müdahale ettiği' gerekçesiyle İran'a tepki gösterdi. Kararı protesto edenlerin eylemleri ise beş gündür sürüyor.

RADİKAL – Bahreyn ana muhalefet hareketi Milli İslami Uzlaşı Cemiyeti (El-Vifak) Genel Sekreteri Ali Selman’ın tutuklanmasına birçok ülkeden eleştiri yağdı.

Kararın ardından İran’dan yapılan açıklamada, “Bahreyn halkına karşı artan baskılardan kaygı duyulduğu ve bu tür yaklaşımların ülkedeki sorunları daha da karmaşık hale getireceği” belirtildi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Selman'ın ivedilikle serbest bırakılmasını talep ederken, konuyla ilgili bölge ülkelerinin bazı dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmesi yaptı. Zarif mevkidaşlarından, Selman'ın serbest bırakılması için çaba göstermelerini istedi.

'BU AÇIKLAMALAR SİYASÎ VE DİNÎ KIŞKIRTMADIR'

Bahreyn ise İran’ın açıklamasına tepki göstererek, Selman'ın serbest bırakılması çağrısı yapan İran'ı Bahreyn'in içişlerine müdahale etmekle suçladı. Bahreyn resmi haber ajansı BNA'da yer alan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Selman'ın acilen serbest bırakılması çağrısı, "kanunlara ve uluslararası temayüllere aykırı ve saldırganca bir politika" olarak nitelendirildi. Açıklamada, İran'ın Bahreyn'in içişlerine müdahale ettiği belirtilerek, "Bu açıklamalar siyasi ve dini kışkırtmadır. Bu durum Körfez ülkeleri bölgesinde güvenlik ve istikrarı olumsuz etkileyecektir" denildi.İran’a bir kınama da Körfez İşbirliği Konseyi’nden geldi. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, KİK Genel Sekreteri Abdullatif ez-Zeyyani’nin açıklamasında, Selman hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama kınandı. Söz konusu açıklamanın, “Bahreyn’in içişlerine yapılan kabul edilemez müdahale” olarak nitelendirildiği açıklamada, Vifak’ın yöneticisiyle ilgili sürdürülen soruşturmanın “istisnasız bütün vatandaşlara uygulanan kanunlara göre yapıldığı ve Bahreyn yargısının bağımsızlığı konusunda şüphe duyulmadığı" kaydedildi.

IRAK'TAN DA ELEŞTİRİ GELDİ

Bahreyn’e tepki gösteren bir diğer ülke ise Irak oldu. Irak'ta parlamentonun çoğunluğunu oluşturan Irak Ulusal İttifakı'nın, Selman’ın derhal serbest bırakılmasını talep ettiği bildirildi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin de üyesi olduğu gruptan yapılan yazılı açıklamada, Selman'ın tutuklanmasıyla Bahreyn'deki siyasi sahne üzerinde bir tehlike oluşturduğu belirtilerek, "Bahreyn hükümetindeki kardeşlerimizi, tutuklanan Ali Selman'ı bir an önce serbest bırakmaya çağırıyoruz" denildi.Ulusal yöneticilerine karşı yapılan söz konusu uygulamaların hikmetten yoksun olduğu ifade edilen açıklamada, ülkenin yüksek çıkarları ve toplumsal barışına karşı olduğu da ileri sürüldü.

'MUHALEFET PARTİLERİ HAYATÎ ROL OYNAR'

Selman’ın tutuklanmasına ABD Dışişleri, “Kapsayıcı ve çoğulcu devlet ve toplumlarda, barışçıl bir şekilde eleştirilerini dile getiren muhalefet partileri hayatî rol oynar. Ana muhalefet liderine karşı yapılan bu eylemin ülkedeki gerginliği artıracağı konusunda endişeliyiz” sözleriyle tepki gösterdi.

Vifak Genel Merkezi'nden geçen yıl 29 Aralık’ta yapılan yazılı açıklamada, soruşturma için çağrılan Genel Sekreteri Ali Selman'ın savcılığa sevk edilmeden İçişleri Bakanlığının emriyle tutuklandığı belirtilmişti. Vefak'ı temsil eden avukatın yaptığı açıklamada, Şii liderin halkı hükümete karşı kışkırtmak ve güç kullanarak hükümeti devirme çağrısı yapmakla suçlandığı ifade edilmişti.

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE EDİLDİ

Öte yandan, Bahreyn’de eylemciler ve polis arasındaki çatışmalar beşinci gününde de devam etti. Polisin eylemcilere biber gazıyla müdahale ettiği protestolarda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişinin gözaltına alındığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı’nın bugün yapılması planlanan eylemleri yasakladığı da bilgiler arasında.