Bakan Özak'tan Beşar Esad'ı kızdıracak yorum

Bakan Özak'tan Beşar Esad'ı kızdıracak yorum
Bakan Özak'tan Beşar Esad'ı kızdıracak yorum
Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la ilgili olarak "Haddini bildi, Türkiye'yle iyi geçiniyor kazanıyor" yorumunu yaptı

Serkan KILINÇ/

TRABZON- AK Parti Trabzon İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Suriye gezisini değerlendirirken, “8 yıl önce burası terörist yetiştiriyordu. Şimdi oğlu, (Devlet Başkanı Beşar Esad) tabiri caizse haddini bildi. Türkiye Cumhuriyeti ile iyi geçiniyor ve kazanıyor” dedi.
Zorlu Grand Otel’de yapılan toplantıya Bakan Özak’ın yanı sıra, AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Göksu, Trabzon Milletvekilleri Kemalettin Göktaş, Asım Aykan, Mustafa Cumur, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile AK Partili ilçe Belediye Başkanları ve partililer katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan toplantıda AK Parti İl Başkanı Adnan Günnar ve Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu birer konuşma yaptı.

Daha sonra söz alan Devlet Bakanı Faruk Özak, Meclis’te Jakoben düşüncenin uzantıları olduğunu ileri sürerek, “Jakoben anlayış şu; halk rey verir, hanımlar çocuk doğurur, askere gider başka bir işe yaramaz. Bunu diyen Jakoben anlayış. Meclis’te maalesef uzantıları var. Halk için halka rağmen. ‘Halk bir şey anlamaz, reyini verir. Ülkeyi biz yönetiriz’ diyen anlayış tasfiye edilmelidir. Bunu Allah da böyle istiyor, kul da böyle istiyor, dünya da böyle istiyor” dedi.

‘Beşar Esad haddini bildi, kazanıyor

Toplantıda Suriye ziyareti ile ilgili de konuşan Bakan Özak şunları anlattı:

“Geçen hafta Suriye’ye gittik. Ekonomi bakanı hanımefendi, ‘Ben Kuala Lumpur büyükelçisiydim. Tayyip beyin hayranıydım’ dedi. Ama 8 yıl evvel burası terörist yetiştiriyordu. Şimdi oğlu, (Hafız Esad'ın oğlu, Devlet Başkanı Beşar Esad) tabiri caizse haddini bildi. Türkiye Cumhuriyeti ile iyi geçiniyor ve kazanıyor. Orada 300 Mersinli kardeşimizle beraberdik. Büyükelçimiz diyor ki, ‘eskiden 1 yılda gelen şimdi 1 günde geliyor Suriye’ye’. İran ile böyle, Orta Asya ile böyle, Gürcistan ile böyle, Trakya ile böyle, Balkanlar ile böyle. ‘Türkiye acaba istikamet mi değiştirdi?’ deniliyor. Geçenlerde Atatürk ile ilgili kitap okudum ve orda yazar şunu diyor; Mazlum milletlerle ilgili Atatürk ne yapmak istiyorsa bugün AK Parti yapıyor. Mazlum milletlerle ilgili Atatürk’ün ifadesi var 1920’de. İşte 90 yıl sonra bunu AK Parti yapıyor. Bizim istikametimiz muasır medeniyetler.”

Toplantı, konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam etti. (dha)