Bakanın eşi idama mahkum oldu

Bakanın eşi idama mahkum oldu
Bakanın eşi idama mahkum oldu
İngiliz işadamının öldürülmesiyle suçlanan Çin eski Ticaret Bakanı'nın eşi Gu idama mahkum edildi. Cezanın müebbet hapse çevrilmesi bekleniyor.

HIFEY - İngiliz işadamı Neil Heywood'u zehirlediğini daha önce itiraf eden Gu Kaylay hakkında idam cezası verildi.

Hıfey Orta Halk Mahkemesi, Çin'in eski Çongçing Valisi ve eski Ticaret Bakanı Bo Şilay'ın eşi olan Gu'nun cezasını tecil ederken, ülkedeki idam cezalarının genellikle iki yıl sonra ömür boyu hapse çevrildiği bildiriliyor.

Mahkeme, Kaylay'ın yanı sıra ailenin yardımcısı Zang Şuacun'u da, ailenin eski ortağı olan Heywood'un öldürülmesine ortak olmaktan 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Suçu örtmeye çalıştığına hükmedilen 4 polis ise 5 yıl ila 11 yıl hüküm giydi.

Heywood ailesinin avukatı He Zengşeng, hükmü aileyle müzakere edeceğini, temyize başvurup başvurmayacaklarını henüz bilmediğini söyledi. Gu ve Zang'ın ise karara itiraz etmeyeceği kaydedildi.

AP ajansı, mahkeme kararlarını, Çin'in son 20 yıldaki en büyük siyasi krizlerinden biri olan cinayet davasında bir faslın kapanması olarak yorumladı.

Komünist Parti disiplinine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz mart ayında Çongçing Komünist Parti başkanlığı ve kent valiliği görevlerinden uzaklaştırılan Bo Şilay hakkında da soruşturma başlatılmıştı.

Süreç, 15 Kasım 2011'de İngiliz işadamı Heywood'un Çin'in orta kesimindeki Çongçing şehrindeki bir otel odasında ölü bulunmasıyla başlamıştı. Polis, aşırı alkolün ölüme neden olduğunu açıklamış, daha sonra yerel hükümet yetkilileri olayla ilişkisi bulunduğu şüphesiyle Bo'nun eşi Gu Kaylay'ın göz altına alındığını duyurmuştu. Gu, çıktığı mahkemede cinayeti itiraf etmişti. (aa)