Bakanlar Kurulu toplantısında kelepçeli gözaltı

Bakanlar Kurulu toplantısında kelepçeli gözaltı
Bakanlar Kurulu toplantısında kelepçeli gözaltı
Ukrayna'da Bakanlar Kurulu toplantısı esnasında bakan statüsündeki Olağanüstü Haller Devlet Hizmeti Başkanı Sergey Boçkovskiy ve yardımcısı Vasiliy Stoetskiy kelepçelenerek gözaltına alındı.

RADİKAL - Ukrayna'da bakan statüsündeki Olağanüstü Haller Devlet Hizmeti Başkanı Sergey Boçkovskiy ve yardımcısı Vasiliy Stoetskiy, Bakanlar Kurulu toplantısında gözaltına alındı.

Kiev'de Hükümet Binası'ndaki Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken İçişleri Bakanı Arseniy Avakov, Başbakan Arseniy Yatsenyuk'tan kolluk kuvvetlerinin salona girebilmesi için izin istedi.  Güvenlik güçleri, Boçkovskiy ve yardımcısına suçlarını okuduktan sonra gözaltına alınacaklarını söyledi. Kamuya mal alımı ihalesinde yolsuzluk yapmak ve devlet malını zimmetlerine geçirmekle suçlanan Boçkovskiy ve yardımcısı, kelepçelenerek gözaltına alındı.

BİR AN ÖNCE MAHKEME TALİMATI

İçişleri Bakanı Avakov, toplantıda yaptığı konuşmada Boçkovskiy ve yardımcısının özel şirketlerden yüksek fiyatlara devlet için yakıt aldıklarını, para transferinin offshore şirketler aracılığıyla yapıldığını ve paranın bir bölümünün Boçkovskiy ve yardımcısının hesabına aktarıldığını söyledi.

Başbakan Yatsenyuk da olayın tüm ayrıntılarıyla ve şeffaf biçimde araştırılması ve suç dosyasının hazırlanarak şüphelilerin bir an önce mahkemeye çıkartılması talimatını verdi.

Yatsenyuk, "Ülke savaş durumunda, her kuruşun değeri var fakat onlar insanları ve devleti soyuyor. Yasayı çiğneyen ve devletle alay eden herkesi benzer akıbet bekliyor" ifadelerini kullandı. (AA)