Baktığınız yerin fotoğrafını çekin!

Baktığınız yerin fotoğrafını çekin!
Baktığınız yerin fotoğrafını çekin!
Star Trek'in filmlerinde Geordi isimli görme engelli karakterin kullandığına benzer fütürist gözlükler, yakında satışa çıkıyor. Gözlüğü taktığınızda başınızı sağa sola çevirerek sesli mesaj yollayabiliyor, check-in yapabiliyor, hatta fotoğraf da çekebiliyorsunuz.

Google, kullanıcılara anında bilgi elde etme imkanı sunan, kameraya sahip en son teknoloji ürünü gözlüğünü tanıttı.

Ntvmsnbc’nin haberine göre, Google'ın gizli projelerini gerçekleştirdiği X laboratuarında yürütülen “Project Glass” gözlükleri, kullanıcılara her an ulaşabilecekleri ve bulundukları her yerde kullanabilecekleri görsel bilgi sunuyor. Dijital ekranlarda harita üzerinden istediğiniz güzergahı bulabiliyor, arkadaşlarınızın nerede bulunduğunu tespit edebiliyor, mesaj gönderebiliyor, hatta görüntülü sohbet bile yapabiliyorsunuz.

Google’ın son bir yıldır internette sözü edilen gizli projesiyle duyulan ve ilk kez resmi olarak dün açıklamasını yaptığı gözlüklerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği bilinmiyor. Bazı analistler, gözlükleri tanıtarak Google’ın teknoloji alanındaki yeteneğini göstermek istediğini savunuyor.

Google ise açıklamasında, fütürist gözlüklerin, “kullanıcılara dünyayı keşfetmek ve daha iyi paylaşım sağlanmasında yardımcı olmak için” üretildiğini belirtti. Google yetkililerinden Babak Parviz, Steve Lee ve Sebastian Thrun, “Bu bilgiyi paylaşıyoruz çünkü kullanıcılarla bir diyalog kurmak ve değerli girdilerden yararlanmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Google’ın gizli gözlük projesi hakkındaki ilk kapsamı haberi Şubat ayında New York Times yayımlamıştı.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

Google, yeni gözlüğün tanıtımı adına modellerin kullanıldığı fotoğraflar yayımladı. Ayrıca, bir kullanıcının saat ve hava sıcaklığına baktığı, kahvaltı ederken gelen mesajları okuduğu, bir video yayımlandı. Google, süper teknoloji ürününde harita, görüntülü sohbet, sesli not ve kamera özelliği bulunacağını belirtti.

Google, yaklaşık bir yıl önce göreve başlayan yeni CEO’su Larry Page’in belirlediği çizgi doğrultusunda, sürücüsü olmayan arabalar gibi ilginç teknolojiler ve alternatif enerji kaynakları üretmek gibi projelerinden kayarak, mobil ve sosyal ağ teknolojilerine daha fazla odaklanmaya başladı. (ntvmsnbc)