Baltimore protestoları New York'ta: 60 gözaltı

Baltimore protestoları New York'ta: 60 gözaltı
Baltimore protestoları New York'ta: 60 gözaltı
ABD'nin Baltimore kentinde siyah genç Freddie Gray'in polis gözaltısında hayatını kaybetmesi sonrası yapılan eylemler ülke geneline yayılıyor. New York'taki protestolarda 60 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

RADİKAL - ABD ’nin Baltimore kentinde siyah genç Freddie Gray’in polis göz altısından sağ çıkamaması sonrası çıkan gösteriler ve ardından uygulamaya konan sokağa çıkma yasağı polis ve askerler denetiminde devam ederken, protestolar başkent Washington ve New York’a sıçradı. New York'ta 60 kişi gözaltına alındı. New York'ta Union Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişinin eylemi, polisin yoğun güvenlik önlemleri altında başladı.

Polis şiddetini hedef alan gösteride, ‘Freddie Gray için adalet ’ ve temmuzda siyah genç Michael Brown'un yine polis tarafından öldürülmesine atfen ‘Her yer Ferguson, her yer Baltimore’ sloganları atıldı. 60’tan fazla kişi gözaltına alındı.

Baltimore'da olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı

MEDYAYA SİTEM: KIRIK CAMLARI DEĞİL KEMİKLERİ ARA

Başkent Washington’un merkezindeki Chinatown’da toplanan bine yakın kişi de Beyaz Saray’a kadar yürüdü. İslam Ulusu, DCFerguson ve Ulusal Siyahi Birlik Cephesi tarafından düzenlenen yürüyüşte, her kesimden katılımcılar yer alsa da çoğunluğunu siyahlar ve gençler oluşturdu.

ABD'de, siyah sivili öldüren beyaz polise cinayet davası

Protestocular, ‘Siyahların yaşamı değerlidir’, ‘Baltimore’dan Washington’a özgür olana kadar mücadele vereceğiz’, ‘Medya kırık camlar yerine kırık kemiklerin peşine düş’ sloganları attı. Beyaz Saray’ın önünde de bir süre gösteriye devam eden protestocular, daha sonra olaysız dağıldı.

ULUSLARARASI AF DENETLEMEYE GİDİYOR

Bu arada Uluslararası Af, protestolar sırasında insan hakları ihlali yaşanıp yaşanmadığını denetlemek için Baltimore’da uzmanlarını göndereceğini açıkladı. (Sputnik)

ABD'de bir siyah daha öldürüldü

Obama'dan Ferguson yorumu: Bozuk sistem ortaya çıktı