Baltimore'da olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı

Baltimore'da olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı
Baltimore'da olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı
Baltimore'da siyah bir gencin gözaltındayken gördüğü şiddetin ardından hayatını kaybetmesiyle başlayan gerilim, dünkü cenaze töreninin ardından şiddet eylemlerine dönüştü. Kentte olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

RADİKAL – ABD 'nin Maryland eyaletindeki Baltimore kentinde polis şiddetine karşı yapılan protestolarda eylemcilerle emniyet güçleri arasında çatışmalar çıktı. En az 15 polis yaralandı, 27 gösterici gözaltına alındı. Kentte 'olağanüstü hal' ve 'bir hafta boyunca gece sokağa çıkma yasağı' ilan edildi.

Kentte 19 Nisan'da siyah Amerikan vatandaşı Freddie Gray'in (25) ölümünden bu yana protestolar sürüyor. Gözaltında hastanelik olan Freddie Gray, bir hafta hastanede kalmış, belkemiğindeki ciddi ve açıklanamayan yaralar nedeniyle yaşamını yitirmişti. Protestolar Gray'in dün cenazesinin kaldırılmasından saatler sonra başladı. Polis şiddetini protesto eden göstericiler, işyerlerini ve araçları ateşe verdi. Bazı dükkânların yağmalandığı görülen gösteriler sırasında polis ve sivil kişilerin otomobilleri tahrip edilip ateşe verildi.

Göstericilerle polisler arasında çıkan çatışmalarda aralarında 15 polisin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. Hastanede tedavi gören iki polisten birinin bilincinin kapalı olduğu, en az 27 kişinin de gözaltına alındığı belirtildi. Olayların ardından Maryland Valisi Larry Hogan, eyalette 'olağanüstü durum' ilan etti. Olayların son bulması için Ulusal Muhafızlar devreye sokuldu. Vali Hogan, 5 bin yedek kuvveti kentte durumu kontrol almak için göreve çağırdı.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama'nın da Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings Blake ile telefon görüşmesi yaptığı ve bölgede yaşanan protesto olayları hakkında bilgi aldığı belirtildi. Beyaz Saray, görevine bugün başlayan Adalet Bakanı Loretta Lynch'in de bölgede yaşanan olaylarla ilgili Obama'yı bilgilendirdiğini açıkladı.

 


  http://www.radikal.com.tr/134504213450424

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bizdeki Tezahürü - user902767

  "Hani nerde ırkçılık. Başkanınız bile siyah. Daha ne istiyorsunuz bre nankörler" diyen yok mu bu A.B.D. topraklarında. Azcık siyaset-hamaset dersi alsınlar bizden:)

  BALTIMORE'DA POLİSE KARŞI OLAN NEFRETİ ANLAMAK İÇİN... - Ali Karatay

  The Wire dizisini internette bulun ve izleyin, sistemin özellikle de orada nasıl çürüdüğünü çok iyi anlayacaksınız.

  Irkçı ABD Polisi - Selimserincan

  ABD başkanının siyahi olması bir şeyi değiştirmiyor. Irkçılık ruhuna işlemiş bunların. Siyahilerin bu gibi eylemleri daha yaygın hale getirmeleri gerekir bence.Beyazların başka türlü ırkçı polislere tepki gösterecekleri yok.Toplum duyarsız hale geldiği için, tepkisiz sıradan vatandaşı da işin içine çekmekten başka çare yok.

  Yeni Bakan - user1107643

  Şu yeni adalet bakanı siyahilere karşı işlenen suçları önleyebilecek mi bakalım.