Baltimore'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Baltimore'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
Baltimore'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
ABD'bin Baltimore kentinde Freddie Gray adlı siyah gencin gözaltında ölmesi sonrası ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı bildirildi.

RADİKAL - ABD 'nin Baltimore kentinde siyah gencin ölümü sonrası çıkan olaylar nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Freddie Gray’in geçen pazartesi cenaze töreninin ardından kentte eylemlerin düzenlenmesi üzerine salı gününden itibaren gece 10 ile sabah 5 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Baltimore’de salı gününden sonra düzenlenen protestolar ise genelde olaysız geçmiş ve Gray’ın gözaltına alınmasına karışan 6 polis memuru hakkında dava açılması kararı da kentteki gerilimi yumuşatmıştı. Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake, yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasağının gerektiğinden uzun süre yürürlükte kalmasını istemediğini söyledi.

O polisler cinayetle yargılanacak

'GEREKLİ HİSSETTİĞİM BİR KARARDI'

Blake, “Sokağa çıkma yasağı ilan etmedeki birinci önceliğim, kamu huzurunu, Baltimore halkının güvenliği, sıhhati ve refahını emniyete almaktı. Bu kolay bir karar değildi, ancak kentimizde sükunetin yeniden sağlanmasına katkı sağlamak için gerekli olduğunu hissettiğim bir karardı” dedi.

ABD'de bir siyah daha öldürüldü

Kentteki olayların ardından bölgeye 3 bin Ulusal Muhafız askeri ile bazıları eyalet dışından ilave bin polis konuşlandırılmıştı. Baltimore’in bağlı olduğu Maryland eyaleti valisi Larry Hogan, askerler ve takviye polislerin de gelecek birkaç gün içinde kentten ayrılmasının planlandığını belirtti. (AA)

'F..k the police' tişörtüne biber gazı

Baltimore protestoları ABD'ye yayıldı


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Kamu

  ,

  Belediye

  ,

  Sabah

  ,

  Gece

  ,

  İlan