Ban Ki-moon: Diplomatik tıkanıklık Suriye krizini kontrolden çıkardı

Ban Ki-moon: Diplomatik tıkanıklık Suriye krizini kontrolden çıkardı
Ban Ki-moon: Diplomatik tıkanıklık Suriye krizini kontrolden çıkardı
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi ve diğerlerinin 4 yıllık diplomatik tıkanıklığının Suriye krizinin kontrolden çıkmasına izin verdiğini söyledi.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi ve diğerlerinin 4 yıllık diplomatik tıkanıklığının Suriye krizinin kontrolden çıkmasına izin verdiğini kaydederek, "Özellikle beş ülke Suriye konusunda anahtar konumda. Bunlar Rusya, ABD , Suudi Arabistan, İran ve Türkiye . Taraflardan biri uzlaşmaya yanaşmadığı müddetçe sahada değişiklik beklemek faydasız" dedi.

Genel Sekreter, konuşmasında Suriye krizine önemli yer ayırarak, Suriyelilerin baskı, aşırlıkçılık, yıkım ve korku nedeniyle ülkelerini terk ettiklerini söyledi. Soruna diplomatik çözüm bulunamamasını da eleştiren Ban, "BM Güvenlik Konseyi ve diğerlerinin 4 yıllık diplomatik tıkanıklığı Suriye krizinin kontrolden çıkmasına izin verdi. Çatışmayı sonlandırmak öncelikle Suriye'de savaşan tarafların sorumluluğunda. Ülkelerini harabeye çevirenler kendileri. Ancak çözüm için sadece Suriye'deki taraflara bakmak yeterli değil. Savaş bölgesel güç ve rekabetle de ilişkili. Ülkeye akan para ve silahlar ateşi körüklüyor" dedi.

Obama ve Putin Suriye'yi konuşacak

'BEŞ ÜLKE ANAHTAR KONUMDA'

BM Güvenlik Konseyi ve bölgesel aktörlerin adım atmasını isteyen Ban, "Özellikle beş ülke Suriye konusunda anahtar konumda. Bunlar Rusya, ABD, Suudi Arabistan, İran ve Türkiye. Taraflardan biri uzlaşmaya yanaşmadığı müddetçe sahada değişiklik beklemek faydasız" diye konuştu.

Avustralya: Esad çözümün parçası

"Varil bombaları ve terörizmin" bedelini masum Suriyelilerin ödediğini dile getiren Ban, "Vahşet suçları için dokunulmazlık olmamalı. Adalet taahhüdümüz, buradaki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk etmeyi gerektirir" dedi.

Ruhani: Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti

Suriye'deki durumun UCM'ye sevki için hazırlanan BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını Rusya ve Çin veto etmişti. (AA)

Fisk: Rusya Palmira'da zafer kazanmak istiyor