Ban Ki-moon: IŞİD, vahşetin hesabını insanlık önünde verecek

Ban Ki-moon: IŞİD, vahşetin hesabını insanlık önünde verecek
Ban Ki-moon: IŞİD, vahşetin hesabını insanlık önünde verecek
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, terör örgütü IŞİD'in Libya'daki ilerleyişinden endişe duyduğunu belirterek, "Onlar, yaptıkları vahşetin hesabını insanlık karşısında verecek" ifadesini kullandı.

RADİKAL - Torino kentinde Perşembe ve Cuma günü yapılacak olan BM üst yönetim toplantısı için İtalya’ya giden Ban Ki-moon, sırasıyla Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Başbakan Matteo Renzi ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Başta Suriye , Libya, Irak ve IŞİD örgütü olmak üzere bölge meselelerini masaya yatıran Bakan Gentiloni ile Ban, yaptıkları görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz günlerde Fas’ta düzenlenen Libya uzlaşı görüşmelerinden memnun olduğunu dile getiren Ban Ki-moon, Libya’daki özel temsilcisi Bernardino Leon’un, siyasi cephede önemli bir çaba gösterdiğini söyleyerek, söz konusu ülkedeki tarafların temel hukuk çerçevesinde bir ulusal birlik hükümeti kurulması yönündeki uzlaşmaya uymasını dilediğini belirtti.

Anonymous IŞİD bağlantılı 9 bin 200 Twitter hesabını deşifre etti

GENEL KURUL TOPLANTISI HAZIRLIĞI

IŞİD’in Libya’daki varlığından her geçen gün daha çok endişe duyduğunu ifade eden genel sekreter, terörizm karşısında bir eylem planı belirlemek için bir genel kurul toplantısı hazırlığı içinde olduklarını da kaydederek, “Tüm dini ve hükümet liderlerini, bu sorunu konuşmak için bu toplantıya davet edeceğim. Bu arada da insani yardım sağlamaya devam etmek esastır. Ancak bu çok zor bir görev. BM ve insani yardım kuruluşları, o bölgedeki birçok yere ulaşamıyor, çünkü silahlı radikal grupların kontrolündeler” diye konuştu. 

Barbarlar durdurulamıyor: IŞİD tarihi yok ediyor

'İNSANLIK KARŞISINDA HESAP VERECEKLER'

Ban Ki-moon, askeri bir müdahale ihtimalinin telaffuz edilmesine ilişkin ise, “Libya'da bir diğer silahlı çatışma, oradaki durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz” dedi. Halihazırdaki kaos ortamının, radikal gruplara yer açtığının altını çizen Ban, “IŞİD ya da DAİŞ, insan hakları ihlali ve azınlıklara saldırı bakımından vahşi şeyler gerçekleştirdi. Kafa kesti ve diğer gaddar eylemlere imza attı. Bu vahşeti kararlı bir şekilde kınıyorum. Onlar, bu yaptıklarının hesabını insanlık karşısında verecek” dedi. 

Tunuslu IŞİD komutanı öldürüldü

İTALYA'YA TEŞEKKÜR ETTİ

Akdeniz’i bir göçmen mezarlığına dönüştüren insan tacirlerine de değinen genel sekreter, “Göçmenleri denizin ortasında terk eden insan tacirlerinin eylemleri vicdansızca” diyerek, uluslararası toplumu, bununla mücadele için daha geniş bir katılım göstermeye çağırdı. Ban Ki-moon, Akdeniz’de göçmenlere yönelik yaptıkları olumlu çalışmalardan ötürü İtalya’ya da teşekkür etti.

IŞİD'in yıktığı tarihi eserler 3D yazıcıyla canlanacak

BAKAN GENTILONI: IŞİD’LE DİYALOG SÖZ KONUSU DEĞİL

Bakan Gentiloni ise, İtalya’nın, Libya konusunda BM’nin alacağı kararları desteklemek için her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Gentiloni, UNICEF’in geçtiğimiz günlerde, çatışma bölgesindeki çocukların korunması ve insani yardım kanalının açılması için IŞİD’le diyalog kurulması önerisinin hatırlatılması üzerine, “IŞİD, benzeri görülmemiş suçların sorumlusudur. IŞİD’le bir anlaşma söz konusu olamaz. Onlara karşı tutumumuz, tamamen cezalandırılmaları yönünde olmalıdır, o kadar” ifadelerini kullandı. (Esma Çakır/ DHA)

IŞİD'e katılmak isteyen İngiliz kadın sınır dışı edilecek