Ban Ki-moon: Türkiye'ye teşekkürler

Ban Ki-moon: Türkiye'ye teşekkürler
Ban Ki-moon: Türkiye'ye teşekkürler
BM Genel Sekreteri Gaziantep'te Suriyeli sığınmacıların misafir edildiği barınma merkezini ziyaret etti.

GAZİANTEP - BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye 'ye geldi.
BM uçağıyla Gaziantep Havalimanı'na gelen Genel Sekreter Ban, Gaziantep Valisi Erdal Ata, İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Arslan ve Emniyet Müdürü Ömer Aydın tarafından karşılandı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İslahiye çadırkentinde yaptığı incelemenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Gördüğü manzara karşısında çok şaşırdığını belirten Ban Ki-moon çok üzüldüğünü söyledi. Kampta okula giden çocuklarla tanıştığını ve onların kendine ülkelerinde okula gitmek istediklerini söylediğini ifade eden Ki-moon, "Bir çocuk 5, diğeri 6 yaşındaydı. Onlara umutlarını kaybetmemelerini, yılmamalarını, cesaretlerini kaybetmemeleri gerektiğini söyledim. Birçoğu gerçekten büyük acılar çekerek gelmişler. İnsanların kendi ülkelerinden buraya göç edip gelmeleri isyan edip gelmeleri kolay bir durum değil. Çünkü kendi ülkelerindeki liderleri demokrasi, adalet eşitlik anlamında kendi taleplerini aslında yerine getirmedikleri için buradalar. Masum Suriyeliler bu başarısızlığın acısını çekiyorlar, bedelini ödüyorlar. Buraya onları dinlemeye geldim, ama aynı zamanda Suriye’de katliamın durması gerekiyor, durmak zorunda. Askeri aşamalar çok büyük ölümlerle sonuçlanıyor, caddeler kana bulanıyor ve kamplar gözyaşlarıyla doluyor. Tüm taraflara özellikle Suriye tarafına bu katliamların durdurulması çağrısı yapıyorum, telkininde bulunuyorum. İnsanlık adına bu şiddeti durdurun" dedi.


"İNSANLAR ACI ÇEKERKEN LÜTFEN GÖZLERİNİZİ KAPATMAYIN"

Uluslararası topluma ve Güvenlik Konseyi’ne de çağrıda bulunarak krizin en kısa zamanda bitirilmesini isteyen Ban Ki-moon, "Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Suriye kaynaklı politik çözüm üretmek için çalışmaktadır. Bu Suriye’nin ve buradaki ailelerin ihtiyaç duyduğu şey. Aynı zamanda bölgenin de ihtiyaç duyduğu şey. Bunun gerçekleşmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım. Aynı zamanda burada insanı yardımların verildiği konusunda da çalışacağız emin olacağız. Temmuz ayından beri sığınmacı sayılarının gittikçe çok arttığını görüyoruz. Suriye’deki bu şiddetini ciddi anlamdaki artışı sığınmacı sayılarında da artışa neden olacaktır. Maalesef ki uluslararası yardım bu ihtiyaçları karşılamamaktadır. Bu akşam Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşeceğim. Ülkeme döndüğümde BM temsilcilikleriyle bu konuyu görüşüp neler yapabiliriz konusunu görüşeceğiz. Uluslararası topluma şu çağrıda bulunmak istiyorum. İnsanlar acı çekerken lütfen gözlerinizi kapamayın. İnsanlara yardım etmek zorundayız. Buradaki insanlar anne, baba, kız kardeş, erkek kardeş, onlar aslında bizim ailelerimiz lütfen onların yanında duralım ve onlara yardım edelim."


"KİMYASAL SİLAHLAR KONUSUNDA ESAD’A MEKTUP YAZDIM"


Esad ve ailesinin Suriye’den güvenli geçişleriyle ilgili bir görüşmeleri olup olmadığı yönündeki bir soruyu Ki-moon, "Herhangi bir görüşme olmadı. Aslında bu uluslararası toplumların görüşmesi gereken bir konu" dedi. Ban Ki-moon, kimyasal silahların kullanılmasıyla ilgili bir bilgisi olup olmadığı yönündeki bir soruya ise, "Bu konuyla ilgili birkaç ay önce Esad’a mektup yazdım. Herhangi bir durumda herhangi koşulda bu silahların kullanılmaması için mektup yazdım. Bu konudaki duruş bellidir" şekline yanıtladı.


TÜRKİYE ÇOK CÖMERT
Türkiye’nin yalnız bırakıldığı şeklinde görüşleri de değerlendirmesi istenen Ki-moon şu değerlendirmeyi yaptı, "Türkiye’nin bu yardımlar konusunda çok çömer davrandığını söylemiştim. Buradaki insanlara şefkat kollarını açmıştı,r çok merhamet göstermektir. Hiç bir karşılık beklemeden gelen sığınmacılara kucak açmaktadır. Bizler BM olarak bilindiği gibi birçok kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz. Türkiye hükümetinin buradaki kuruluşlarla ortak yürüttüğü çalışma çok müthiş durumda. Türkiye bilindiği gibi 24 aydır çok büyük mücadele veriyor. Sığınmacılar için milyon dolarlar harcadığını biliyoruz. Lübnan ve Irak da bu sorunları yaşıyor, BM olarak bunları takip ediyor ve biliyoruz."
Ban Ki-moon, bu akşam Ankara ’da olacak. (Ajanslar)