Ban Ki-Mun Papa´yı ziyaret etti

Ban Ki-Mun Papa´yı ziyaret etti
Ban Ki-Mun Papa´yı ziyaret etti
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Vatikan'a resmi bir ziyaret düzenleyerek, Papa Francesco'yu ziyaret etti. Görüşmede, dünyadaki çatışmalar ve özellikle Suriye başta olmak üzere bu bölgelerdeki ağır insani acil durumun ele alındığı açıklandı

ROMA - Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francesco, Hollanda'nın Lahey kentinden sonra Roma'ya gelen Ban Ki-Mun'u Vatikan'daki özel çalışma ofisinde kabul etti. Ban Ki-Mun, İsviçreli Muhafız alayı ve Papalık Şehir Devleti Valisi Monsenyör Georg Gaenswein tarafından karşılandı. Basına kapalı olarak yaklaşık 20 dakika süren görüşme başlamadan önce Ban Ki-Mun'un Papa'ya, "Henüz görevinizin başlarındayken sizinle bir araya geldiğim için BM adına onur duyuyorum. Ortak fikir ve amaçlarımız var" dedikten sonra, ruhani liderle bir araya gelmesinin önemli olduğunun altını çizdiği belirtildi.

İNSAN TİCARETİ VE MÜLTECİLERİ KONUŞTULAR

Vatikan görüşmede, BM ile işbirliği ve ortak çıkarların ele alındığını açıkladı. Papa Francesco'nun Kutsal Makam adına, dünya barışı, insanlığın ortak iyiliği ve temel insan haklarının korunması konusunda BM'nin edindiği merkezi rolü takdir ettiği ifade edildi.

Papa ile genel sekreterin, istikrar ve barışın tehdit altında olduğu Suriye , Kore Yarımadası ve Afrika Kıtası başta olmak üzere dünyadaki çatışmalara bağlı olarak ortaya çıkan ağır insani acil durumu konuştukları verilen bilgiler arasında. Ayrıca, kadınlar başta olmak üzere insan ticareti, mülteci ve göçmen sorununun da Papa ile Ban Ki-Mun tarafından masaya yatırıldığı açıklandı.

Güney Koreli genel sekreterin, ikinci kez 5 yıllığına seçildiği görev süresi boyunca dünyadaki çatışmaların durdurulması, uluslararası dayanışma ortamının yaratılması ile adil ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma programına ilişkin bilgileri de Papa'yla paylaştığı aktarıldı.

HİNDİSTAN- İTALYA ARASINDAKİ KRİZ RAHATSIZ EDİCİ

Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Tarcisio Bertone'yle de görüşen Ban Ki-Mun, daha sonra İtalya Cumhurbaşkanı ve Başbakan vekili Mario Monti'yle bir araya geldi. Genel sekreterin Cumhurbaşkanıyla görüşmesinin ana teması ise, İtalya ile Hindistan arasında yaşanan 2 İtalyan deniz piyadesine ilişkin kriz oldu. Ban Ki Mun'un, Hintli balıkçılara ateş açarak 2'sinin ölümüne neden olan ve Hindistan'da cezaevinde tutulan İtalyan askerlerin uluslararası mahkemede yargılanmasına ilişkin çıkan krizin, mantık, uyum ve diyalog çerçevesinde çözülmesi gerektiğini belirtti. Ban Ki-Mun, BM'nin iki önemli üye ülkesi arasında yaşanan bu krizin rahatsız edici olduğunu dile getirdi.(dha/Esma Çakır)