Bangladeş Molla'nın idamıyla bölündü

Bangladeş Molla'nın idamıyla bölündü
Bangladeş Molla'nın idamıyla bölündü
Bangladeş'te, Cemaat-i İslami örgütünün liderlerinden Abdülkadir Molla'nın asılarak idam edilmesi, Bengal halkındaki bölünmeyi de açığa çıkardı. İdamı veren hakimin evini yakmaya çalışanlar da vardı, infazı sokaklarda kutlayanlar da...

Radikal.com.tr – Bangladeş’te, Cemaat-i İslami örgütünün liderlerinden Abdülkadir Molla asılarak idam edilmesi, halk arasındaki keskin ayrımı da açığa çıkardı. İdamı protesto edenler Başbakan Şeyh Hasina yanlısı Hindulara ait evleri ve dükkânları kundaklayıp, tren istasyonlarını ateşe verdi ve ana caddelere barikat kurdu. Protestocular idam kararını veren hakimlerden birinin evini de yakmaya çalıştı. Cemaat-i İslam ise Zafer Günü’nden bir önceki gün olan pazar günü için genel grev çağrısı yaptı. Örgütün sitesinden yapılan açıklamada “ Hükümet uluslararası toplumun ve halkın çağrılarına kulak tıkadı ve Molla’yı planlı bir şekilde öldürdü” dendi.

Öte yandan sokaklarda idamı kutlayanlar da vardı. Başkent Dakka’daki Şahbag meydanında günlerdir kamp yapan eylemciler idam haberini alınca “Molla’yı asın, savaş suçlularını asın” sloganı attı.

Bangladeş İçişleri Bakanlığı, ülkenin 1971'deki Bağımsızlık Savaşı döneminde 'insanlığa karşı suç' işlemekle suçlanan Abdülkadir Molla hakkındaki idam kararının Dakka Merkez Cezaevi'nde yerel saatle 22.01'de gerçekleştiğini duyurdu.

DIŞ HABERLER  

Abdülkadir Molla idam edildi