Bangladeş Türkiye'ye hayli kızgın

Bangladeş Türkiye'ye hayli kızgın
Bangladeş Türkiye'ye hayli kızgın

Cemat-i İslami üyeleri, Gulam Azzam (soldaki resim) ve diğer yetkililerin yargılanmasını 4 Aralık ta Dakka da lastik yakarak protesto etmişti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Bangladeş'te yargılanan Cemaat-i İslami liderlerinin affını isteyen mektubuna Dakka'nın tepkisi sürüyor.

Türkiye ’nin sorun yaşadığı ülkeler listesine yılın sonunda bir ülke daha eklendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Bangladeş’te 1971’deki bağımsızlık savaşı sırasında katliam yapmakla suçlanan eski Cemaat-i İslami örgütünün lideri Gulam Azzam ve diğer 11 sanığın affedilmesi talebiyle Bangladeşli mevkidaşına yazdığı mektubun yankıları sürüyor. Bangladeş Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Dakka Büyükelçisi Mehmet Vakur Erkul’u çağırarak Ankara ’yı uyarmasının ardından Adalet Bakanı Muhammed Kameru’l İslam da dün davanın ‘hukukun üstünlüğü’ için gerekli olduğu yanıtını verdi. Yargılamanın siyasi olduğunu reddeden bakan, Bangladeş halkının 1971’de yaşadığı acıların unutulmadığını belirterek “Suç işleyenlerin mahkeme önüne çıkarılması ve adaletin tecelli etmesi için bu yargılamanın yapılması gerek” dedi. Kameru’l İslam, Cemaat-i İslami’nin Britanya’daki Cossdy Derneği gibi hukuk derneklerine lobileşme için para aktardığını ve Batı’daki Müslümanlardan da cami yapmak için para toplayıp mahkemeye karşı kullandığını belirtti. 

‘İç işlere müdahale’ 

91 yaşındaki Gulam Azzam’ın da aralarında olduğu 12 sanık, 1971’deki Bangladeş’in bağımsızlık savaşı sırasında 3 milyon Bangladeşlinin öldürülmesiyle sonuçlanan olaylarda, Pakistan askerleriyle işbirliği yaptıkları gerekçesiyle idamla yargılanıyor. Bangladeş’in en çok satan İngilizce gazetesi Daily Star, Gül’ün yargılananların ilerlemiş yaşları nedeniyle ve ‘toplumsal barış adına’ affedilmesi için Bangladeş Devlet Başkanı Zillur Rahman’a göndediği mektubun ülkede büyük tepki yarattığını yazdı. Haberde, Dakka’nın Gül’ün 23 Aralık tarihli mektubunu şaşkınlıkla karşıladığı belirtildi. Büyükelçi Erkul’un çarşamba günü dışişlerine çağırılmasının ardından Ankara’nın da Bangladeş Büyükelçisi Zülfikar Rahman’ı çağırarak misilleme yaptığı kaydedildi. Bangladeş Dışişleri kaynakları, mektubu ‘kabul edilemez’ olarak niteleyerek bunun açıkça ‘içişlere müdahale’ anlamına geldiğini savundu. Kaynaklar, Gül’ün davanın ülkede iç savaşa yol açabileceği yönündeki ifadelerinin diplomatik normlara uymadığını ifade etti.
Daily Star’ın haberinde ayrıca Türkiye’den Cansuyu Derneği üyesi 14 kişinin kimliklerini gizleyerek Dakka’da davanın görüldüğü duruşmaya katıldığı iddia edildi. Ankara’ya gönderilen uyarı mektubunda “Bangladeş dost bir ülkenin böyle bir konuda sorun yaratmaya çalışmadığını umuyor ve böyle bir olayın tekrar yaşanmamasını diliyor” ifadesi yer aldı. Mektupta, davanın bir savaş suçları mahkemesi olduğu ve halktan büyük destek gördüğü ifade edildi. Türkiye’nin heyetin faaliyetleri hakkında bilgi vermeyerek diploamtik kuralları ihlal ettiğini savunan Bangladeşli yetkililer, dernek üyelerinin ülkede bazı muhalefet temsilcileriyle görüştüğünü ve turistik amaçlı vize için sağlanan kolaylığı suistimal ettiğini ifade etti. Yetkililer olay nedeniyle geçen yıldan beri Türkiye vatandaşlarına uygulanan vize kolaylığının iptal edilebileceğini belirtti. Daily Star’a konuşan üst düzey bir yetkili ise bu olayın iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vermesini beklemediklerini söyledi. (DAKKA / DAILY STAR - AA)