Bangladeşli ateist yazar parçalanarak öldürüldü

Bangladeşli ateist yazar parçalanarak öldürüldü
Bangladeşli ateist yazar parçalanarak öldürüldü
Köktendinciliğe karşı verdiği mücadeleyle tanınan ateist Bangladeşli yazar, paramparça edilerek öldürüldü.

RADİKAL - ABD 'de yaşayan ve Amerikan vatandaşı olan Avijit Roy, eşiyle birlikte bir kitap fuarına katılmak için gittiği Bangladeş'in başkenti Dakka'da saldırıya uğradı.

BBC'nin haberine göre yazar ve eşine satırlarla saldıran grup, Roy'un kendisi gibi blog yazarı olan eşi Rafida Ahmed'i de ağır yaraladı.

Polis henüz saldırganların kimliği ile ilgili vermedi ancak Roy'un laikliği savunan yazıları dolayısıyla tehdit edildiği belirtiliyor.

Yerel emniyet müdürü Sirajul İslam, "Saldırıya birkaç kişi katıldı ve aralarından en az ikisi Roy ile eşine doğrudan vurdu. Saldırı sonrasında iki kanlı satır bulduk" dedi.

Çoğu Müslüman, 160 milyon nüfuslu laik bir ülke olan Bangladeş'te daha önce de benzeri saldırılar olmuş, polis bu saldırıların ardında fanatik dincilerin olduğunu söylemişti.

Ülkede 2013 yılında da yine blog'unda aşırı dinciliğe karşı yazılar yazan Ahmed Rajib Haydar Dakka'daki evi yakınlarında suikasta uğradı.

2004'te ise yine aynı kitap fuarına katılan yazar Hümayun Azad, evine dönerken uğradığı saldırıda ağır yaralanmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/130255613025567

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başkan bu ne - Bratz

  Bazı insanlar neden hala batıl inançlarından kurtulamıyor? 21. yy bilimin açıklamalarına rağmen insanlar bir ütopya uğruna birbirini yaralayıp yok ediyor

  Bize laf dusseydi - ohabey

  Ister Turkiye'de, ister Banglades'te, ister Fransa'da, ister Ingiltere'nin kalbi Londra'da buyumus olsun. Islamci radikalin ortak noktalari var diyebilrdik ama Erdogan "bana kimse Mulsuman adam olduruyor dedirtemez" dedikten sonra bize laf duzmez tabi.

  Islam, seriat iste bududr - radi11

  artik sadece din degil...

  hoşgörü dini - twinss

  şimdi biri çıkar da "islam arış ve hoşgörü dini ,bunu yapan müslüman değildir"demez mi...

  Buyurun hosgöru dini ... - AT1928

  Surekli "Islam baris dinidir" diyenlere duyrulur! "Islam bu degildir" diyenlere de duyrulur! Islam tam da budur ve hep buydu!

  İslam dini - alpayari

  E şimdi geçen günkü müze faciasındaki gibi tekrar söylemek lazım. Sıradan bir Dünya insanı bu olayı görünce müslüman olmak istese bile vazgeçer ve bi daha da müslümanlığın yanından bile geçmez.

  yok mu fedai - user995421

  gerçek islam bu değil diyecek?